Acharagma huasteca Acharagma huasteca

Acharagma huasteca


Rod: Acharagma    (Taylor) Glass, 1998
Druh: huasteca    Elhart, 2011
  



Synonyma

Escobaria aguirreanum subsp. kalasii    nomen nudum
Acharagma aguirreanum subsp. kalasii    nomen nudum


Výskyt a rozšíření

Mexiko (Nuevo León), kaňon Huasteca, poblíž obce Santa Catarina /Elhart s.n./, kaňon Huasteca, El Pajonal /ŠN 2010/

Rostliny rostou v nepřístupných a stinných, uzavřených kaňonech pohoří Sierra Madre Oriental. Stanoviště se nacházejí na úpatí skal a v úzkých svislých puklinách příkrých vápencových stěn. Doprovodnou vegetaci tvoří různé druhy čeledí Agavaceae, Bromeliaceae a Cactaceae a různé kapradiny.

Typová lokalita: kaňon Huasteca, poblíž obce Santa Catarina, Nuevo León, Mexiko (Z. Elhart, 10. února 2008)


Popis

Stonek: rostliny od spodu obráží a vytváří malé trsy, stonek je štíhlý, krátce válcovitý, 17-25 mm široký, 70-100 mm vysoký; celkem 8 žeber rozdělených do zakulacených bradavek, 6-8 mm širokých, 10 mm dlouhých, 3-4 mm vysokých, areola kruhová, nepatrně stlačená, z počátku s bílou vlnou, později holé; epidermis tmavě trávově zelená, v létě zbarvená až do červena
Trny: 10-14, středové obtížně rozeznatelné od okrajových, jehlovité, rovné, zřídka nepatrně zakřivené, z převážné části nažloutle bílé až slonovinové barvy, směrem ke špici postupně přecházející do načervenalé až načervenale hnědé, u starších trnů barva bledne, horní trny často zbarvené tmavými odstíny v celé své délce
okrajové: 9-13, paprskově se rozbíhající, vzestupné, (3-)4-7(-10) mm dlouhé
středové: 1-3, 7-10(-18) mm dlouhé, nepatrně silnější než okrajové, nejméně 1 vzpřímený
Květ: objevuje se na temeni rostliny, široce trychtýřovitý, 20 mm široký, 20 mm dlouhý, krémově žlutý; okvětní lístky široce obkopinaté, špičky se otáčejí ven z květu, vnitřní okvětní lístky se zubatými okraji, vrchol hrotitý, vnější okvětní lístky s výrazným červenavým středním proužkem; tyčinky bělavě žluté, prašníky žluté, zahnuté dovnitř; blizna se 4-5 žlutými laloky
Plody: načervenale růžové, kyjovité, 3,5-4,5 mm široké, 10-14 mm dlouhé, se zaschlým zbytkem okvětí
Semena: vejcovitá, 0,75 mm široká, 1,2 mm dlouhá, leskle černá, testa jemně jamkovaná


Poznámky

Acharagma huasteca je vzhledově podobná A. aguirreanum, která se odlišuje obvykle solitérním růstem, kulovitým až zploštěle kulovitým stonkem a dlouhým, úzce trychtýřovým květem. Podle mého názoru se jedná o obdobný vztah jako u rostliny A. roseanum a jejího poddruhu galeanense. Z tohoto důvodu je pravděpodobné, že se v budoucnu můžeme dočkat kombinace A. huasteca jako poddruhu taxonu A. aguirreanum.

Vedle sběrů Z. Elharta byl taxon před jeho popisem objeven v roce 2010 i skupinou českých kaktusářů v oblasti El Pajonal, konkrétně Richardem Kalašem. Objevená rostlina byla provizorně pojmenována jako Escobaria aguirreana subsp. kalasii (ŠN 2010), a proto je možné popisovanou rostlinu objevit v některých sbírkách a cenících i pod tímto označením.

Rovněž viz diskuse "Escobaria (subg. Acharagma) aguirreana subsp. kalasii nomen provisorum - nový objev ze státu Nuevo León".


Literatura

Elhart Z. (2011): A new species of Acharagma (Cactaceae) from Mexico, CactusWorld, 29(2): 105-106.
Lodé J. (2015), Taxonomy of the Cactaceae, Cactus-Adventures, Barcelona.


Pěstování

Pěstování je shodné jako u ostatních rostlin rodu Acharagma z okolních lokalit. Rostlin je potřeba pěstovat v propustném minerálním substrátu s nepravidelnou zálivkou. S ohledem na výskyt ve stinných částech kaňonu je vhodnější rostliny pěstovat s mírným zastíněním. Přezimování je potřeba v naprostém suchu. Protože mrazuvzdornost prozatím nebyla dostatečně ověřena, doporučuji rostliny nevystavovat poklesům teplot pod 0°C.


Vyobrazení

Kaňon Huasteca, Nuevo León, Mexiko.
< Foto: Jaroslav Šnicer >

 


ornament

© 2002-2017   Jan Mynar

Last modified December 2, 2017


[ Druhy a variety ]     [ HOME ]