Diskuse


Areál výskytu Escobaria tuberculosa subsp. varicolor - Chihuahua, Mexiko

Jan Mynář (CZ)

 Příspěvky k tomuto tématu zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .2.1.2023
Jan Mynář - e-mail: escobaria@atlas.cz

Krátce k fotografiím rostlin od Hanse Havla. Vzhledově neodpovídají rostlinám E. tuberculosa subsp. varicolor, jak je běžně v současnosti známe, ale jsou velmi podobné rostlině na fotografii u prvopopisu od Ernsta Tiegela. Níže přikládám fotografii z

Tiegel, Ernst (1932): Coryphantha (Escobaria) varicolor Tieg. sp. n. 1932, Monatsschr. Deutsch. Kakt.-Gesellsch, 4(12): 278-279.
Coryphantha varicolor Tieg.


 1.1.2023
Jaroslav Šnicer - e-mail: cult.tricka@seznam.cz

Ahoj,
ta nová pozorování cekem sedí....Aaron Balam mi je před rokem ukazoval na telefonu. Při poslední cestě jsme je viděli horách kolem San Antonio de Bravo (severozápadně od Ojinaga), a pak v oblasti mezi Manuel Benavides a Camargo. Ve směru na východ vidím limity v Sierra del Carmen (La Cuesta), Coah. .....dál jsem se s varicolorkou už nepotkal, ale čistě teoreticky by mohla ještě pár kiláků poskočit. Na severu Mexika se vyskytuje plošně..... je velice hojná a obsazuje všechny vhodné podklady.
j.


 1.1.2023
Hans Havel - e-mail: hahavel@aon.at

V roce 2010 jsem byl na lokalitě CC1824 Esc. chihuahuensis, což je samozřejmě špatně, jedná se zcela jednoduše o varicolor. Viz diskuse "Je CC1824 skutečně Escobaria chihuahuensis subsp. chihuahuensis ?".
Níže najdete dvě fotografie, jednu s varicolor a jednu z lokality.

E. tuberculosa ssp. varicolor
Escobaria tuberculosa subsp. varicolor Mex49, stará silnice km 185, Chihuahua, také CC1824

E. tuberculosa ssp. varicolor
stanoviště Escobaria tuberculosa subsp. varicolor, také CC1824 Mex49, stará silnice km 185, Chihuahua, také stanoviště Echinomastus unguispinus, dříve durangensis

Varicolor není vzácná, vyskytuje se všude tam, kde není vápenec nebo sediment s obsahem vápence. Takže jižně od Marathonu, kde jsou usazeniny diatomitů (pozn. JMYN: hornina složená převážně ze schránek rozsívek; zpevněné, nejčastěji jako diatomové břidlice, popř. i diatomový rohovec), se nachází varicolor. Zde bych chtěl představit varicolor, před kterou jsem nějakou dobu stál a ptal se, co by to mohlo být. Nevypadala vůbec jako běžná varicolor.

? E. tuberculosa ssp. varicolor

? E. tuberculosa ssp. varicolor

? E. tuberculosa ssp. varicolor

E. tuberculosa ssp. varicolor

S pozdravem
Hans


Překlad:   Jan Mynář31.12.2022
Jan Mynář - e-mail: escobaria@atlas.cz

Ahoj,

minulý rok jsem připravoval text pro Atlas kaktusů 36 (2021) o taxonu Escobaria tuberculosa subsp. varicolor. Mimo jiné jsem se snažil upřesnit oblast výskytu nejen v Texasu (USA), ale i podél hranice ve státu Chihuahua (Mexiko).


Escobaria tuberculosa (Engelm.) Britton et Rose subsp. varicolor (Tiegel) J. M. Lüthy, Atlas kaktusů 36: 13. 2021.

Ekologie a rozšíření
Rostliny Escobaria tuberculosa subsp. varicolor rostou převážně v pohořích vulkanického původu nebo stanovištích s podkladem z vyvřelých hornin, v porostech tvořených duby a jalovci, na kamenitých travnatých stráních a dále na stanovištích s podkladem tvořeným horninou novaculit (silicit) např. v Marathon Basin a Solitario. Typová lokalita nebyla v Tieglově popisu uvedena. Neotyp stanovil Benson (1969) podle vzorků sbíraných Warnockem na pahorcích jižně od města Marathon, Brewster Co., Texas, v nadmořské výšce 1160 m. Hlavní oblast výskytu je pak uváděna v regionu Trans-Pecos, především v okresech Presidio, Jeff Davis a Brewster, vzácněji pak i v jižní části okresu Pecos. Areál rozšíření je však větší a zasahuje i do mexického státu Chihuahua, kde byl výskyt potvrzen v Sierra Rica a předpokládán je také k Texasu přiléhajících oblastech státu Coahuila. Rostliny rostou v nadmořských výškách 700-1670(-1980) m a doprovodnou vegetaci mimo již zmíněných travin, křovin, jalovců, dubů a borovic tvoří velmi často Opuntia engelmannii, O. imbricata, O. chisosensis, Echinocactus horizonthalonius, Echinocereus russanthus subsp. russanthus, E. gurneyi, E. coccienus subsp. transpecosensis, E. stramineus, Mammillaria meiacantha a z ostatních sukulentů např. Agave havardiana nebo Dasylirion leiophyllum. V okolí města Marathon pak roste také na stanovištích společně s Escobaria hesteri subsp. hesteri a např. Thelocactus bicolor subsp. flavidispinus.


Jaké však bylo mé překvapení, když jsem na iNaturalist objevil nově zařazená pozorování tohoto taxonu v mexickém státě Chihuahua v oblasti východně od Ciudad Delicias. Tato lokalita je cca 100-150 km jihovýchodně od dosud známých lokalit. Níže přikládám mapu výskytů taxonu E. tuberculosa subsp. varicolor a odkazy na jednotlivá pozorování.


iNaturalist - pozorování E. tuberculosa subsp. varicolor.

observations/126981134
https://www.inaturalist.org/ observations/126981134


Sierra Ojuelos - mezi Rancho Clarita a La Rosetilla (max. vrchol 1520 m n.m.)
Autor: Alejandro Sigala Chávez (CC-BY-NC)

observations/21300596
https://www.inaturalist.org/ observations/21300596


u přehrady Presa Rosetilla pod La Rosetilla (okraj pohoří Sierra Palomas)
Autor: Alejandro Sigala Chávez (CC-BY-NC)

observations/93296910
https://www.inaturalist.org/ observations/93296910


u přehrady Presa Rosetilla pod La Rosetilla (okraj pohoří Sierra Palomas)
Autor: Alejandro Sigala Chávez (CC-BY-NC)

observations/93313554
https://www.inaturalist.org/ observations/93313554


u přehrady Presa Rosetilla pod La Rosetilla (okraj pohoří Sierra Palomas)
Autor: Alejandro Sigala Chávez (CC-BY-NC)

observations/126340928
https://www.inaturalist.org/ observations/126340928


jižní okraj Sierra Ojuelos (směrem k Ciudad Delicias)
Autor: Alejandro Sigala Chávez (CC-BY-NC)

observations/72144472
https://www.inaturalist.org/ observations/72144472


cca 10-15 km severoseverozápadně od La Rabona
Autor: Ana Gatica Colima (CC-BY-NC)

Pro zajímavost jsem si vyhledal geologické mapy státu Chihuahua a zjistil jsem, že v oblasti Sierra Ojuelos tvoří podklad ryolit a ryolitový tuf. V oblasti Sierra Rica jsou pak uváděny rovněž vyvřelé horniny různého typu (mimo jiné rovněž ryolit) a kyselé tufy (ryolitové popelavé tufy vyvřelé z kaldery San Carlos). Z fotografií je patrné, že rostliny rostou ve štěrbinách skal nebo štěrkovitých zeminách bez výrazného podílu jílovitohlinitých zemin.

Protože mezi Ciudad Delicias a Sierra Rica (v prodloužení až k regionu Trans-Pecos a Marathon, Brewster Co., Texas) je více pohoří tvořených vulkanickými horninami, chtěl jsem se zeptat, zda někdo nepozoroval tyto rostliny i jinde.

Předem děkuji
Honza M.


 Příspěvky k tomuto tématu zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .

Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .