Diskuse


Kam zařadit taxon Escobaria strobiliformis (Scheer) Boed. subsp. sisperai Halda et Sladkovsky ?

Jan Mynář (CZ)

 Příspěvky k tomuto tématu zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .06.12.2009
Jan Mynář - e-mail: escobaria@atlas.cz

Na přelomu dubna a května mi vykvetla jedna z rostlin označená CH 507 (původ rostliny - př. J. Chvastek). Chtěl bych se proto podělit o několik postřehů.


Escobaria spec. CH 507

Na základě květu musím nesouhlasit s přiřazením rostliny k taxonu E. zilziana. Vzhled květu a barva nitek neodpovídá popisu tohoto taxonu. Podle popisu by květ měl být nálevkovitý, žlutý až olivový, někdy žlutavě olivově zelený nebo narůžovělý, 15-25 mm dlouhý, 20-30 mm široký, vyrůstá z axil na temeni; okvětní lístky bělavé, bledě žluté až olivově hnědé se světlejším a obrveným okrajem a tmavším středovým proužkem stejného odstínu; nitky bílé; prašníky světle žluté; blizna s 5-6 krémovými nebo smaragdově zelenými laloky.
Na rozdíl od tohoto popisu jsou květy CH 507 žluto-hnědé s červenavým až hnědým středním proužkem; nitky červenavé; prašníky žluté; blizna zelenavá. Květy tedy spíše odpovídají rostlinám z okruhu E. emskoetteriana.

Zajímavé by bylo určitě srovnání plodů. E. zilziana má plody světle až tmavě červené, protáhle kyjovité. Rostliny z okruhu E. emskoetteriana mají květy tmavě červené až purpurové, někdy až fialové barvy, tvar je kulovitý. Bohužel mi letos vykvetla pouze jedna rostlina, a tak budu muset na plody počkat někdy v budoucnu. Pokud by měl někdo povědomí o plodech, dejte prosím vědět.

Pro porovnání přikládám foto plodů E. zilziana a E. runyonii.


Esc. zilziana - plody

Esc. runyonii - plody

 


25.06.2008
Jaromír Chvastek - e-mail: escobaria@atlas.cz

Posílám obrázek semenáčů rostlin ze sběru CH 507. Importní rostliny už bohužel nemám, ale vždy jsem je vedl jako Esc. zilziana, resp. var. fricii.Escobaria zilziana CH 507


 


20.06.2008
Jan Mynář - e-mail: escobaria@atlas.cz

V některých katalozích se v poslední době objevuje nabídka rostlin s označením Escobaria strobiliformis subsp. sisperai CH 507. Nemáte někdo tuto rostlinu? Shoduje se s vyobrazením v AMR 2002 ?


 


15.06.2008
Vladislav Šedivý - e-mail: vladsedivy@centrum.cz

Souhlasím s vámi, obrázek v AMR 2002 silně připomíná E. zilziana. Pokud jde o materiál ke studiu, posílám snímky typového herbářového materiálu, uloženého v PR. Jejich kvalita je sice hrozná, domnívám se ale, že dostatečně znázorňují jeho vypovídající hodnotu, která srozumitelně doplňuje popis. Pokud by někdo nepochopil, co je obsahem herbářové schedy, jedná se o uschlé zbytky květů, nic víc.


PR 11597 (holotype)
 
PR 11597 - detail


 


15.06.2008
Jan Mynář - e-mail: escobaria@atlas.cz

V roce 2000 publikoval kolektiv autorů kolem J. J. Haldy popis nového taxonu Escobaria strobiliformis (Scheer) Boedeker subsp. sisperai J. J. Halda et J. Sladkovský, Acta Musei Richnoviensis, Sect. natur. 7(1): 35. 2000. Ten pak v roce 2002 doplnil o několik dalších údajů.

Na úvod musím upozornit, že rostlinný materiál jsem zatím neviděl a pracoval jsem pouze s vyobrazením uvedeným v Acta Musei Richnoviensis 9(1), fig. 24. 2002. Na základě této fotografie se domnívám, že se nejedná o rostlinu z okruhu Esc. tuberculosa. Květ tohoto taxonu je značně odlišný od Esc. tuberculosa, především zelenavou barvou bliznových laloků a růžovou barvou nitek. Esc. tuberculosa má bliznové laloky barvy bílé až růžovobílé a nitky krémové (srovnej např. obr. Esc311 a Esc1530). Podle těchto charakteristik by Haldův taxon sisperai měl patřit do sekce Neobesseya, nejspíše do okruhu Esc. zilziana (viz srovnání obr. Esc311 a Esc1196). Rovněž typová lokalita v mexickém státě Nuevo León by odpovídala spíše taxonu Esc. zilziana, který se zde vyskytuje (např. SB 603 nebo L 1191). Protože však nevím nic o semenech a plodech, není možné učinit definitivní závěr a vše je nutno ještě ověřit. V Haldově prvopopisu se o nich, s výjimkou zmínky, že "k nominátnímu poddruhu je příbuzná stavbou semen", nic nepíše. Ale ani případná hnědá barva semen nemusí hned znamenat, že se jedná o taxon příbuzný s Esc. tuberculosa.

Tímto bych vás chtěl požádat o pomoc. Máte-li někdo tuto rostlinu nebo alespoň její fotografii, přispějte prosím do této diskuse. Fotografie nebo i jen zmínka o semenech a plodech by byla obzvláště vítána.


Esc1530
Esc. tuberculosa
(archív: Jan Mynář)


Esc311
Esc. strobiliformis subsp. sisperai
(Acta Musei Richnoviensis 9(1), fig. 24. 2002)

Esc1196
Esc. zilziana SB 602
(www - Georges, alias Gargamel)
     
 
Esc438
Esc. zilziana SB 603
(Foto a sbírka Jürgen Hofmann)
 


Literatura:

Halda J. J., Sadkovský J. (2000): Acta Musei Richnoviensis, Sect. natur., 7(1): 35.
Halda J. J. et all. (2002): Acta Musei Richnoviensis, Sect. natur., 9(1): 17-18.

 


Příspěvky k tomuto tématu zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .

Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .

 


ornament

© 2002-2009   Jan Mynar

Last modified December 6, 2009[ Diskuse ]      [ HOME ]