Escobaria hesteri

Escobaria hesteri (Y. Wright) Buxbaum, Österr. Bot. Zeitschrift, 98 : 78, 1951
Coryphantha hesteri Y. Wright, Cact. Succ. J. (US), 4 : 274, 1932

Autorka popisu Ysabela Wrightová zvolila druhové jméno na počest Johna Pinckneye Hestera, který tyto rostliny poprvé představil veřejnosti v roce 1931. Hester patřil k amatérským zastáncům čistého, neobchodního zájmu o kaktusy a ve 30. a 40. letech prochodil celý americký Jihozápad od Kalifornie po Texas. Velký význam měla právě jeho úspěšná objevitelská činnost v západním Texasu, kde nalezl zajímavé a dodnes ceněné kaktusy.


Popis:

Stonek kulovitý až vejčitý, až 70 mm dlouhý a téměř stejně široký, jednotlivý nebo trsovitý; bradavky v mládí válcovité, později kuželovité, až 25 mm dlouhé, areoly okrouhlé, později se prodlužují přes brázdu do axily. Trny jen okrajové, více nebo méně zploštělé, v počtu 14-20, spodní 5-6 mm dlouhé, horní delší (až 12 mm) a silnější; v každé areole jeden výrazně robustnější trn, směřující vzhůru; barva trnů zpočátku bílá až průsvitně bílá s červenou nebo purpurovou špicí, později šednou. Květy světle fialové, 25-35 mm dlouhé a široké, vnější okvětní lístky zelenavé až narůžovělé, obrvené; vnitřní okvětní lístky světle fialové, na špici tmavší; nitky bílé až růžové, prašníky oranžově žluté, blizna jen o trochu delší než tyčinky, zelená nebo žlutorůžová se 4-6 krátkými krémovými nebo bílými laloky. Plod šťavnatý, měkký, tvárný, ukrytý mezi bradavkami. Semena okrouhlá, 0,5 mm velká, jamkovaná, hnědá.

Výskyt a rozšíření:

Typovou lokalitu tvoří velmi malý areál několik mil jihozápadně od Alpine, Brewster Co., Texas, USA. Dalším, později objeveným nalezištěm je lokalita západně od města Sanderson, Brewster Co., Texas, USA, asi 40 km na východ od typové lokality. V obou případech rostou rostliny ve stejných přírodních podmínkách a geologických formacích na vápencových kopcích v puklinách mezi skalami v nadmořské výšce kolem 1 500 metrů. Rostliny ze Sandersonu se vyznačují tmavšími trny a robustnějšími těly.

Poznámky:

Tato miniaturní eskobarie nezapadá do klasického schématu rodu, zejména tvarem a barvou květu a plodem; to byl také důvod k jejímu původnímu zařazení mezi koryfanty. Také v dnešní době dělá taxonomům problémy a v systému rodu stojí osamoceně mimo všechny sekce a skupiny. Přesto však místo vzniku květu, obrvené vnější okvětní lístky a okrouhlá, jamkovaná semena určují přesně její rodovou příslušnost.
Lokalitu poblíž Marathonu sdílí s další zajímavou a netypickou Escobaria minima; zvláštnost a ojedinělost obou taxonů potvrzuje skutečnost, že se mezi sebou vzájemně nekříží, přestože kvetou ve stejnou roční dobu a květy jsou si velmi podobné.
Oba areály výskytu jsou malé a populace zde rostoucí jsou velice omezené. Typová lokalita je však naštěstí soukromým pozemkem, na který není povolen volný přístup.
Od roku 1979 patří E. hesteri mezi registrované a zákonem chráněné ohrožené taxony.

Literatura:

Benson L., Flora of Texas, Cactaceae, p. 306-307, 1969
Hester J. P., New species, Cact. Succ. J. (US), 3 : 84, 1931
Šedivý V., Eskobarie z okolí Marathonu, Aztekia, 6/2: 18-21, 1983
Schütz B., Escobaria hesteri (Y. Wright) Buxb., 18 : 16-18, 1982
Taylor N. P., Die Arten der Gattung Escobaria Br. et R., Kakt. und and. Sukk., 34: 154, 1983
Weniger D., Cacti of the Southwest, p. 139, 1969

Pěstování:

Escobaria hesteri nepatří mezi pouštní rostliny a ve své domovině roste v místech s četnějšími srážkami (včetně sněhových), než je u kaktusů Jihozápadu obvyklé. V našich podmínkách by měla být pěstována ve velmi propustném substrátu s téměř neutrální reakcí (osvědčuje se antuka) a zásadně pravokořenným způsobem. Výsev kterýmkoli z osvědčených způsobů nečiní žádné potíže, mladé rostlinky jsou však stejně jako ostatní druhy rodu citlivé na přemokření. Ani dospělé rostliny však nesnášejí pěstitelské přehmaty. Přestože rostliny celkem často odnožují, nedoporučuje se vegetativní rozmnožování, semenáčky jsou podstatně cennější. Semena se získají celkem snadno, rostliny kvetou soustředěně několikrát za sezónu, plody dozrávají velmi brzy.


Text: V. Šedivý
Sbírka a foto: V. Jiránek


Chrudimský kaktusář

uveřejněno s laskavým svolením p. P.Pavlíčka


ornament

© 2002-2004   Jan Mynar

Last modified September 28, 2004



[ zpět / back / zurück ]     [ HOME ]