Escobaria abdita subsp. abdita

Escobaria abdita subsp. abdita


Rod: Escobaria    Britton et Rose, 1923
Sekce: Neobesseya    (Britton et Rose) N. P. Taylor, 1983
Druh: abdita    Řepka et Vaško, 2011
Poddruh: abdita   Synonyma

Neobesseya abdita    (Řepka et Vaško) Lodé, 2013


Výskyt a rozšíření

Mexiko (Coahuila) Laguna la Lecha, západně od Ocampo /VZD 1313, VM 1018, PP 1596/; Laguna El Guaje /ŠN 2014.2601, LM 635, LM 637/

Rostliny rostou v plochých rovných dnech bezodtokových pánvích v jemnozrnných písčitohlinitých usazeninách s pH 8,9 - 9,1. Zeminy obsahují kalcit, naopak přítomnost sádrovců chybí.

Typová lokalita: východně od osady El Oro, Laguna la Leche, v nadmořské výšce 1 100 m, Coahuila, Mexiko (Z. Vaško, 2010)


Popis

Stonek: jednotlivý, do 20 mm v průměru a 20 mm vysoký,spodní část stonku zbytnělá, většinu roku skrytý pod úrovní terénu, epidermis tmavě zelená; kořen řepovitý, dužnatý, většinou jednotlivý nebo slabě větvený, cca 100 mm dlouhý; bradavky 10-14 mm dlouhé, 4-5 mm v průměru, směřující vzhůru, uspořádané do spirál, na svrchní straně brázda přes celou délku bradavky, areola aválná, cca 2 mm dlouhá, zpočátku bělavě vlnité, později se zbarvující do šeda a holé
Trny: okrajové: 11-15, dlouhé 3,5-5 mm, válcovité, krátce zašpičatělé, u báze zaškrcené, bělavé nebo slabě rohovinově zbarvené, v areole pektinátně nebo radiálně uspořádané
středové: 0, výjimečně 1, krátký, lehce zahnutý, bílý
Květ: široce zvonkovitý, 30-35 mm v průměru, 35-42(-45) mm dlouhý, bělavý nebo světle krémový až narůžovělý, vyrůstá na temeni rostliny; vnější okvětní lístky hnědozelené až šedozelené, na okrajích bíle obrvené; vnitřní okvětní lístky úzce kopinaté s vytaženou špičkou, se středovým jemně růžově zbarveným proužkem, na vnější straně pak s širším hnědorůžovým proužkem; čnělka a blizna bledě zelené, výrazně přesahující tyčinky; nitky tyčinek bělavé, prašníky žluté
Plody: šedozelené až hnědozelené, obvejčité, 6-8 mm dlouhé, 5-7 mm v průměru, velmi brzy zasychající v hnědavé pergamenovité oplodí, dozrává zatažen v rostlině a vytlačován bývá následující rok; obsahuje 15-30 semen
u rostlin z lokality Laguna El Guaje byly však pozorovány i červené plody, obdobné jako u rostlin E. missouriensis
Semena: vejcovitá, světle hnědá, 1,5-1,75 mm dlouhá a 1,3-1,35 mm v průměru, testa jamkovaná, hilum protáhlé


Poznámky

Druhové jméno abdita znamená "skrytá" nebo "utajená" a bylo zvoleno s ohledem na způsob růstu rostlin, které jsou po většinu roku ukryté pod povrchem.

Escobaria abdita subsp. abdita je od ostatních druhů rodu Escobaria odlišná především svými unikátními trny. Trny jsou tlusté a zahnuté jako drápy. Na konci jsou zakončeny krátkou špičkou a tenčí jsou rovněž u své báze u areoly. Odlišují se rovněž svou stavbou, především tím, že v příčném řezu mají čtyřvrstvou strukturu, zatímco příbuzné druhy mají pouze dvou vrstvou strukturu (viz Řepka a Gebauer, 2012). Při porovnání trnů s příbuznými rostlinami z okruhu E. missouriensis má subsp. abdita na povrchu navíc trichomy.

Zajímavá je rovněž ekologie druhu. Rostliny rostou v sezóně zaplavovaných bezodtokových pánvích. Většinu roku proto stráví pod úrovní terénu, kde je v období sucha zatažena v malé šachtičce a překryta jemnými nánosy. Na povrch terénu tak vyčnívají pouze vrcholky nejvyšších bradavek.

V roce 2016 byl popsán nový taxon tenuispina z Laguny de Meyran (Badillo, Delladdio et Raya Sanchez, 2016). Rostlina byla autory popisu přiřazen jako poddruh k E. abdita. Podle mého názoru je však popis šitý horkou jehlou za účelem priority popisu (rostliny byly nalezeny i českými cestovateli) a nejsou zohledněny všechny charakteristické rysy jednotlivých rostlin. Podle prvních zběžných porovnání trnů to vypadá, že trny u taxonu tenuispina jsou spíše podobné rostlinám z okruhu E. missouriensis a nikoliv E. abdita - viz porovnání trnů. Tyto domněnky však bude potřeba ověřit podrobnými analýzami.


Literatura

Bohata J. (2015): Escobaria abdita Řepka et Vaško, Atlas kaktusů, 30: 14.
Badillo P. Ch., Delladdio A. et Raya Sanchez R. D. (2016): Escobaria abdita ssp. tenuispina. Una nuova sottospecie dal Coahuila meridionale Messico, Piante Grasse, 36(4): 2-15.
Kunte, L., Šnicer, J. (2012): Mexické kaktusy v šachtičkách, Kaktusy, 48: 75-79.
Řepka, R.; Gebauer, R. (2012): Micromorphological and anatomical spine features of selected Escobaria species (Cactaceae), Bradleya, 30: 138-146.
Řepka, R., Vaško, Z. (2011): Escobaria abdita - a new species from northern Mexico, Cactus & Succulent Journal (US), 83(6): 264-269.
Řepka, R., Vaško, Z. (2012): Escobaria abdita Řepka & Vaško - (ne)přehlédnutelná miniatura ze severního Mexika, Kaktusy, 48(3): 91-95.
Vaško, Z. (2012): The discovery of Escobaria abdita Řepka & Vaško, The Cactus Explorer, No.4: 13-15.
Vaško, Z. (2012): Escobaria abdita - neznámá, znovu objevená, Cactaceae etc., 22: 159-160.


Pěstování

Rostliny E. abdita subsp. abdita mají silné řepovité kořeny. Z tohoto důvodu rostou pravokořenné rostliny velmi pomalu a jsou citlivé na pěstitelské přehmaty souvidejícími se zálivkou v nevhodném období. Při pravokořeném pěstování je potřeba použít propustný minerální substrát s příměsí vápence a rostliny umístit na slunné stanoviště. Zálivka musí být nárazovitá, aby měl substrát dostatek času proschnout. V období vegetačního klidu musí být zálivka přerušena. Zimování v naprostém suchu při teplotách do +5°C. Odolnost vůči nižším teplotám nebyla zatím v kultuře ověřena.
Z uvedených důvodů je proto snadnější rostliny pěstovat jako roubované.


Vyobrazení

Rostlina VZD 1313 ze sbírky Jana Mynáře.
< Foto: Jan Mynář >

 


ornament

© 2002-2018   Jan Mynar

Last modified July 6, 2018


[ Druhy a variety ]     [ HOME ]