Diskuse - výsevy


Co se psalo o výsevech kaktusů a jiných sukulentů



Příspěvky k tomuto tématu zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .


29.5.2004
Svatopluk Virt (1981)

Mammillaria, Escobaria

S výsevem semen rodu Mammillaria jsem začal před dvaceti lety, s výsevem semen Escobaria o několik let později. Vysévám každý rok v březnu do substrátu, který je složen asi z 3/4-4/5 z prosátého žulového písku, zbytek tvoří humusové složky (rašelina, stará listovka). Pro semena "bílých" Mammillaria a pro semena Escobaria přidávám do substrátu trochu práškového uhličitanu vápenatého (křídy), asi tak na špičku nože na 1 litr zeminy. Substrát plním do kelímků z umělé hmoty (asi 2 cm pod okraj), které jsou uzavíratelné průhlednými výčky. Semena těsně před vysetím desinfikuji práškovým fungicidem. Dříve jsem používal náš Heryl, teď mám po několik let k dispozici Captan. Semena desinfikuji tak, aby na nich ulpěly jen stopy fungicidu. Přesvědčil jsem se, že zejména přebytek Herylu inhibuje klíčení. Po vysetí namáčím kelímky spodem teplou vodou, do které přidávám umělé hnojivo asi v 0,5 procentní koncentraci. Namáčím tak, aby povrch substrátu byl leskle vlhký. Výčky uzavřené kelímky stavím pak do parapetního skleníčku, který podle potřeby spodem přitápím, eventuelně větrám či stíním tak, aby klíčení probíhalo při teplotě 25-30°C (v noci klesá teplota na 18-20°C). Jakmile vyklíčí převážná většina semen, odstrením výčka kelímků a udržuji pak výsevy poměrně suché. Potřebnou vlhkost udržuji mlžením a výsev denně kontroluji. Velmi zřídka (asi v 0,5 procentech případů) se mi objeví hniloba semenáčků, kterou obvykle včas zjistím a likviduji poprášením nekterým fungicidem. Vzhledem k tomu, že výsevy po klíčení udržuji poměrně suché a stíním je před intenzivním osluněním, neznám výskyt řas a mechů.

Semenáčky přepichuji koncem dubna. Při pikýrování považuji za důležité přepichovat semenáčky až po jejich zavadnutí. Dělám to tak, že semenáčky jeden den večer vyndám z kelímku a teprve druhý den ráno je pikýruji pomocí pinsety, jejíž špičky jsou chráněny navlečením tenké teflonové hadičky (průměr 1 mm). Přepichuji do mírně vlhkého, silně písčitého substrátu, po přesazení mlžím 0,5% roztokem Chinosolu; semenáčky dále udržuji při teplotě 20-25°C a stíním je před intensivním sluncem. Výsevní kelímky po přepikýrování vyklíčených semenáčků nechám asi 14 dní zcela vyschnout, pak je znovu spodem silně navlhčím a podrobím podruhé procesu klíčení při stejných podmínkách jako poprvé. Zpravidla vždy vyklíčí ještě další semenáčky a někdy se stává, že semena, která poprvé neklíčila vůbec, vyklíčí masově při druhém pokusu. Tyto druhé semenáčky přepichuji koncem května a teprve pak kelímky s výsevy likviduji.

Semenáčky Mammillaria, ale zejména Escobaria potřebují dostatek tepla a nesnáší přílišnou vlkost. První zimu je přezimuji v bytě v parapetním skleníčku, při teplotě 18-20°C, nenechávám je přes zimu zcela vyschnout a již v únoru je pomalu převedu do vegetace zvýšením teploty a postupnou zálivkou. Teprve druhým rokem, když většina semenáčků dosáhne průměrné velikosti 2-3 cm, přezimuji je jako ostatní rostliny s vegetačním klidem a na suchu od října do března.


Převzato: Výsevy kaktusů a jiných sukulentů. Jubilejní sborník Chrudim 1971-1981. ZO ČZS - Klub kaktusářů Chrudim, s.109-110, 1981


Příspěvky k tomuto tématu zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .

Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .

 


ornament

© 2002-2004   Jan Mynar

Last modified May 29, 2004



[ Diskuse ]      [ HOME ]