Diskuse - pěstování
Pěstování Escobaria cubensis
Příspěvky k tomuto tématu zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .
30.11.2009
Josef Bušek - e-mail: kb.josefbusek@t-online.de
Před třemi lety jsem získal malé semenáče E. cubensis na vlastních kořenech, myslel jsem, že kytku zvládnu bez problémů a do 2 let bude kvést. Bohužel nic takového se nestalo, naštěstí ztratily fleky červeného pavoučka, kterého měly na sobě, ale zatím velikost nepřekročila příliš 1 cm.
Prosím jaké máte zkušenosti s těmito rostlinami, pokud možno na vlastních kořenech??
Oba semenáčky jsem dal na zimu na vytápěnou desku (pod stolem jsou plynová kamna) a teplota leží kolem 20°C i v zimě.... ??
05.12.2009
Juraj Ladáni - e-mail: ladani@idc.sk
Práve som kúpil semeno E. cubensis od fy. Koehres-Samen (4830 Escobaria cubensis). Vysejem to koncom decembra spolu s ostatnými eskobáriami. Budem sa snažiť udržať ich pravokorenné.
22.12.2009
Matúš Tobola - e-mail: matus.tobola@gmail.com
Ja mám taktiež dve rastliny, ktoré pestujem zo semien na vlastných koreňoch. Majú už 4 roky a vačšia rastlina má iba velkosť väčšieho hrášku. Pestujem ich v skleníku s ostatnými rastlinami, v časti kde nedopadá celý deň slnko. V lete je tam až do 45°C, v zime klesá ranná teplota počas veľkých mrazov až na 3°C. Rastliny rastú len na jar a neskôr v jeseni. Zdá sa že sú v pohode, len prírastok je strašne malý.
2.1.2010
Jan Říha - e-mail: riha.j@sendme.cz
O té Escobaria cubensis toho víme dost, už jsem psal, že jsem byl oponentem diplomky mladé kubánky, co to na nalezišti 3 roky sledovala, tj. jsou k dispozici odborná měření, rozbory atd.. Nejdůležitější asi je, že ta kytka roste v čistě minerálním materiálu, ale ten má hodně živin. Vypěstoval jsem jich několik stovek, bez problémů. Nejlepší je substrát, čistá láva od Koblenz z Německa, dovezl to i Pavelka, a je to k mání i tady, kdesi u Ml. Boleslavi toho jsou dovezené metráky.
20.1.2010
Wolfgang John - e-mail: john.wolfgang@t-online.de
Již několik let mám jedinou roubovanou E. cubensis. Kvete pravidelně a dává také několik zrn semen. Tato semena jsem vysel a získal jsem také jeden semenáček. Nyní je cca 0,5 cm v průměru a přitom je již 2 roky starý. Bude to skutečný úkol, přivést tuto rostlinu do květu. Roubování nedělá rostlině problémy, přírustek se ale také drží v mezích.
Překlad: Jan Mynář
26.1.2010
Jens Straub - e-mail: straub.j@gmx.de
Udělal jsem podobné zkušenosti jako Wolfgang. Roubované rostliny přicházely rychle do květu a opravdu silně odnožují. Semenáčky na vlastních kořenech rostou velmi pomalu. Proto je mám již dva roky ve výsevním plastovém sáčku. Doposud jsem sáček otevřel teprve jednou, abych přidal trochu vody.
Překlad: Jan Mynář
26.1.2010
Josef Bušek - e-mail: kb.josefbusek@t-online.de
Jak jsem se nyní dověděl, nedělal jsem žádnou chybu, když jsem si stěžoval, že moje rostliny rostou velmi pomalu. Mé dva pravokořenné semenáčky jsou pěstované v čisté pemze, vypadají velmi zdravě, ale po 3-4 letech mají v průměru teprve 12 a 14 mm. V současné době se teplota substrátu pohybuje kolem 14 stupňů, substrát je na prach suchý. Stáří je poněkud nejisté, protože jsem semenáčky obdržel před minimálně 2 roky z USA. Až rostliny ukáží první květy, ohlásím se.
Překlad: Jan Mynář
6.1.2011
Jürgen Menzel - e-mail: jrblmenzel@sbcglobal.net
Řekni Josefe, ještě stále Ti ty oba semenáčky nekvetly? V roce 2010 mi kvetly již první semenáčky ze staršího výsevu, samozřejmě bez vytvoření semen.
Překlad: Jan Mynář
19.1.2011
Josef Bušek - e-mail: kb.josefbusek@t-online.de
Je pěkné, že se začína do diskuze míchat i Juergen Menzel ze San Diega, od kterého jsem ty semenáčky dostal, ale on má samozřejmě daleko lepší podmínky než my všichni. On žije v nejteplejši oblasti USA, kde mají většinu roku vysoké teploty a tím pádem by rostliny měly růst tak dobře jako na Kubě.
Prosím, jak staré jsou ty semenáčky a jak velké jsou nyní u tebe semenáčky z tohoto výsevu??
Bylo by to zajímavé srovnání.
22.1.2011
Jan Říha - e-mail: riha.j@sendme.cz
E. cubensis jsem dovezl z Kuby, typ. lokality v roce 1970 a do roku 2000 jsem udržoval ve sbírce jak originály, tak jsem vysel a rozmnožil stovky semenáčů a prakticky z těchto rostlin pochází většina kulturních potomků, ať byly šířeny z Abbey Gdn. (Ch. Glassovi jsem poslal živé rostliny, stejně jako F. Buxbaumovi do Vídně) tak jinými obchodníky a producenty. Další rostliny se do kultury dostaly až po sběrech Maďarů a G. Delanoye z Francie, v devadesátých letech, ale dovezli jen pár rostlinek, nevím jestli ještě žijou, optám se Zoltana Riegerzského, jsem s ním v kontaktu.
Po celou tuto dobu originály, ca 12 rostlin, u mne bohatě kvetly a každý rok plodily několik stovek semen. Udržovány byly celoročně ve skleníku společně s Melocactus a Discocactus, tedy teploty neklesaly pod 15 °C, jednu zimu však přežily i výpadek teploty k nule °C (+3 až +5 °) asi po dva dny bez poškození. Podobné severáky zažívají i rostliny na Kubě, zafouká z Kanady mrazivý arktický vzduch a na Floridě sněží, ale je to jen episodní záležitost. Krátkodobý výpadek teploty by tedy ani v zajetí neměl činit problém. Myslím, na Josefův případ, že nejlíp jim bude v pokoji na okně, i když jsem je v přírodě našel pod kravským lejnem, kde ležely zaplácnuté jistě kolik měsíců a byly vybělené jak chřest na jaře - a kvetly !.... Na kvetení asi bude dobré je mít furt na světle, jako jiný eskobárie kvetou brzo na jaře. Jinak u mne na světle zimované semenáče kvetly už při 1 cm velikosti, tedy třetím rokem.... ovšem pokud jde o nárůst živé hmoty, je to opravdu slimák...
Semenáče mi nejlíp rostly v antuce, pak taky byl vhodný lávový materiál, což nejvíc připomíná ultrabasické materiály serpentinity, na který se vyskytuje v přírodě, rozhodně nedoporučuji humus - i když nejbližší příbuzná E. asperispina roste v MX v trávových porostech v 1000 m n.m. v Coahuila na pasekách v lesech.
Na E. cubensis právě letos dokončuje disertační práci Alena Reyes ze Santiago de Cuba, je to milá holka, jsem s ní ve styku a její studii na biologii tohoto druhu nám poskytne po jejím zveřejnění.
Zas jednou Fidel vyhrál nad amerikánama, zaplatil podrobný výzkum ohroženého druhu..... to o E. robbinsorum, která je taky stenoendemit říct nelze.
27.10.2011
Milan Hornát - e-mail: kaktusak@seznam.cz
Rád bych k diskusi kolem pěstování E. cubensis připojil nějaké své materiály a několik málo zkušeností s kultivací těchto rostlin ze semen. 20 semen (objednával jsem 50) jsem získal v únoru koupí u firmy Mesa Garden, semena po vysetí do standardních podmínek neklíčila, nicméně po odkrytí kvůli vyklíčeným rostlinám z čeledi Mesemb začalo viditelné bobtnání, praskání osemení a obnažování embryí, proto jsem výsev zalil a dlouhou dobu opět uzavřel, klíčivost byla téměř 100%, mortalita semenáčků zanedbatelná, navíc způsobená mou dlouhou letní nepřítomností a dlouhodobým vysušením substrátu pod zářivkami navíc během letních veder, kdy ty nejslabší odumřely, semena byla vyseta ve směsi praného říčního písku a zahradního substrátu B od Rašeliny Soběslav, tento používám na vše, rostliny stále a dobře přirůstají a zatím je nechávám pod teplými zářivkami, jelikož věřím ve značnou teplomilnost tohoto taxonu a k nějakým růstovým deformacím vlivem dlouhodobé kultivace pod umělým světlem nedochází, to jsou prozatím jediné zkušenosti s těmito rostlinami, u nichž jsem si koupí jejich semen splnil jeden ze svých klukovských snů.
Příspěvky k tomuto tématu zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .
Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .
© 2002-2011 Jan Mynar
Last modified October 27, 2011
[ Diskuse ] [ HOME ]