Diskuse - pěstování


Co se psalo o pěstování kaktusů rodu Escobaria



Příspěvky k tomuto tématu zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .


5.12.2004
Svatopluk Virt (1975)

Rod Escobaria

...

Po pěstitelské stránce bývají eskobarie označovány jako obtížné; těžko říci, zda právem. Pěstuji tyto rostliny řadu let a přiznávám se, že jsem s nimi měl zpočátku určité potíže. Zkoušel jsem je roubovat a používal jsem pro ně rozličné podložky. Snad nejlépe se pro ně jako podnož osvědčil Helianthocereus pasacana a na druhém místě Trichocereus spachianus. Roubováním však přece jen escobarie ztrácejí svůj původní habitus stlačeně kulovité, hustě otrněné rostliny a nakonec je roubování většinou i zbytečné, zajistíme-li jim několik základních životních podmínek. Je to zejména slunné a horké stanoviště v létě a velmi střídmá zálivka spolu s velmi propustnou minerální zeminou. Mně se eskobarie počaly dařit, jakmile jsem je umístil až do vrcholu svého sedlového skleníku těsně pod sklo, kde i při dobrém větrání dosahuje v létě za jasných dnů teplota hodnot 40-45°C. Takovéto umístění je nezbytným předpokladem zejména pro rostliny ze skupiny "pravých" eskobarií, ale vyhovuje dobře i rostlinám přechodné druhé skupiny. Jako substrát používám téměř čistý zvětralý žulový písek s nepatrnou přísadou humusové složky pro rostliny druhé skupiny. Oba substráty obsahují malý přídavek minerálního pojiva ve formě Thomasovy strusky (zajistí i obsah vápníku) a nepatrné množství Cereritu. Za těchto předpokladů rostou eskobarie spolehlivě pravokořené; jejich přírůstky jsou sice menší než u roubovaných rostlin, zato je zachován jejich původní vzhled. Během vegetace zalévám jen tehdy, když je substrát dokonale vyschlý. Eskobarie mají na vlhkost velmi choulostivé kořeny! Přezimují dobře v naprostém suchu při teplotách kolem 10°C.

Rozmnožovat lze eskobarie buď vegetativně odnožemi, které většinou v období květen-červen velmi dobře a ochotně zakořeňují, či výsevem. I s tím jsem míval zpočátku určité potíže, tj. s klíčivostí semen i s růstem semenáčků v prvních týdnech po vyklíčení. Postupem doby se však ukázalo, že klíčivost semen velmi silně inhibuje nadbytek fungicidů používaných pro jejich desinfekci a naopak klíčivost a odolnost semenáčků dobře stimuluje přídavek vápenných solí (uhličitanu, síranu) do výsevního substrátu.

Pro výsevy ani pro pěstování eskobarií nelze ovšem uvést univerzálně platný návod a také to nebylo mým úmyslem. Chtěl jsem jen po teoretické i praktické stránce upozornit na tento rod, dosud málo rozšířený a známý, a několika svými zkušenostmi přispět těm, kteří snad s pěstováním eskobarií mají ještě určité potíže.




Převzato: Svatopluk Virt - Rod Escobaria Br. et R. Kaktusy 11 : 111-114, 126-127, 1975


Příspěvky k tomuto tématu zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .

Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .

 


ornament

© 2002-2009   Jan Mynar

Last modified July 25, 2009



[ Diskuse ]      [ HOME ]