Diskuse


Zajímavé formy Acharagma roseanum

Jürgen Menzel (D/USA) / Jan Říha (CZ) / Jan Mynář (CZ)

 



Příspěvky k tomuto tématu zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .



03.09.2022
Jan Mynář - e-mail: escobaria@atlas.cz

V roce 2021 byl vydán sešit Kaktusy 2021 - speciál 3 o rodu Acharagma. Základní informace viz Info 14 ze dne 2.10.2021 - "Nová publikace: Jan Mynář a Stefan Nitzschke - Rod Acharagma (N. P. Taylor) Ch. Glass".

 

Publikaci lze objednat u Ing. Lubomíra Berky (berka.frailea@seznam.cz) nebo Ing. Jaroslava Vícha (jaroslav.vich@gmail.com).

Stefan Nitzschke v tomto sešitě představil nově připravované popisy dvou taxonů, které byly probírány v této diskusi. Jsou to Acharagma roseanum subsp. menzeliorum a Acharagma roseanum subsp. rudolphiorum.


3c Acharagma roseanum (Boed.) E. F. Anderson subsp. menzeliorum S. Nitzschke ined.

Synonyma
Escobaria roseana (Boed.) F. Buxbaum var. robustior nomen nudum.
Escobaria roseana (Boed.) F. Buxbaum var. rosaeliasiana nomen nudum.

Popis
Od subsp. roseanum se odlišuje větším, robustnějším stonkem, který roste jednotlivě a odnožuje až ve vyšším stáří nebo díky porušení temene rostliny. Stonek je dlouhý až 150 mm a široký až 70 mm. Epidermis je zřetelně namodralá.
Trny jsou silnější a delší než u typové rostliny, žlutavě šedé až bílé u báze s postupným přechodem do tmavé až černé špičky. Rozdílné otrnění od ostatních poddruhů je patrné již u semenáčků.
Rovněž květ je větší než u typové rostliny, přičemž vnější okvětní lístky mají výrazně tmavší odstíny.
Plod je dužnatý, zelený, větší než u typové rostliny.

Podrobnější popis subsp. menzeliorum ined bude uveřejněn po dokončení všech pozorování.

Výskyt a rozšíření
U subsp. menzeliorum ined. se jedná o rostliny z populací, které se vyskytují v okolí archeologické lokality El Chiflon a lokalit u El Mesón a Plan de Ayala v mexickém státě Coahuila. Na základě mnoha rozhovorů, intenzivního studia literatury a srovnání rostlin v kultuře lze tvrdit, že tyto tři uvedené lokality zahrnují totožné rostliny.
Rostliny rostou na vápencových kopcích a doprovodnou kaktusovou vegetaci tvoří Astrophytum capricorne subsp. minor, Epithelantha bokei, Epithelantha rufispina, Mammillaria chionocephala, Thelocactus bicolor, Thelocactus rinconensis, Rapicactus (Turbinicarpus) beguinii subsp. senilis a další.

Poznámky
Jméno bylo zvoleno na počest Jürgena Menzela, který významně přispěl k objasnění původu a především k zachování a šíření rostlin v kultuře.

Rostliny, které jsou nyní popsány jako subsp. menzeliorum ined. se poprvé objevily v 70. letech 20. století v katalozích H. Künzlera pod provizorním označením Escobaria roseana var. robustior. Lokalita však tehdy uvedena nebyla. Za svou existenci v kultuře pak vděčí téměř výhradně šíření prostřednictvím semen ze sbírky Jürgena Menzela. Mateční rostliny vypěstoval za svého pobytu v Hamburku ze semen pocházejících od Christy Roberts. Z pozdější korespondence mezi Stefanem Nitzschkem a Jürgenem Menzelem vyplynulo, že rostliny Christy Roberts pocházely z rané sbírky Horsta Künzlera.
Popisované rostliny byly sbírány rovněž Ch. Glassem a R. Fostrem v okolí archeologické lokality El Chiflon, Plan de Ayala, Coahuila, Mexiko. Sběr pod číslem GL. & F. 3755 se uskutečnil v březnu 1972 pravděpodobně na základě informací od Horsta Künzlera. Rostlinám údajně Ch. Glass přidělil provizorní pojmenování Acharagma (Escobaria) roseana var. rosaeliasiana, avšak popis taxonu nebyl nikdy uveřejněn.

V oblasti El Mesón byly rostliny nyní považované za subsp. menzeliorum pozorovány také M. Zacharem (MZ 1261) a G. Matuszewskim (GM 637.1, nadmořská výška cca 1641 m).


3d Acharagma roseanum (Boed.) E. F. Anderson subsp. rudolphiorum S. Nitzschke ined.

Synonyma
Escobaria roseana (Boed.) F. Buxbaum var., popř. fa. gigas nomen nudum.
Acharagma roseanum (Boed.) E. F. Anderson var., popř. fa. gigas nomen nudum.

Popis
Za normálních podmínek rostou rostliny jednotlivě a odnožují teprve ve vyšším věku, případně pouze při porušení vrcholu. Stonek je výrazně delší než u poddruhů roseanum i menzeliorum ined. a dosahuje délky 200-250 mm.
Trny jsou jemnější než u subsp. menzeliorum ined., barvou i formou se podobají spíše typové subsp. roseanum.
Květ je tmavě růžový až načervenalé barvy. Vnější okvětní lístky mají téměř červený střední proužek a jsou výrazněji zbarveny než vnitřní okvětní lístky.

Podrobnější popis subsp. rudolphiorum ined. bude uveřejněn později po dokončení všech pozorování a upřesnění rozsahu naleziště.

Výskyt a rozšíření
Naleziště subsp. rudolphiorum ined. je prozatím uváděno severně od města Saltillo v mexickém státě Coahuila. Podrobně bude popsáno v rámci popisu.
Rostliny rostou na stanovišti společně s Mammillaria chionocephala a Echinocereus reichenbachii subsp. reichenbachii (syn. E. pailanus n.n.).

Poznámky
Jméno bylo zvoleno na počest Maria Rudolpha z Bad Belzigu. Díky němu se podařilo objasnit některá nedorozumění o původu rostlin, ale především proto, že se zasloužil za znovuobjevení lokality tohoto taxonu.

Poprvé se rostliny objevily ve sbírce Helmuta Rogozinského v Kolíně nad Rýnem. Později byly identické rostliny s označením Escobaria roseana gigas "El Mesón" pozorovány i ve sbírce Jürgena Menzela na Mallorce, resp. v Kalifornii, Po podrobném šetření však bylo možné uvedené místo výskytu označit jako špatné, protože rostliny neodpovídaly rostlinám známým od El Mesón a El Chiflon. Následně J. Menzel upřesnil původ jako "odněkud na sever od Saltillo". Hledání původu rostliny se proto obrátilo zpět k rostlinám, které nalezl Rogozinski v roce 1988 při hledání Mammillaria chionocephala a které ve svých poznámkách uvedl mezi doprovodnou vegetací. Následné návštěvy naleziště mimo jiné i Mario Rudolphem dalo další jistotu, že jde o identický původ.


06.12.2014
Vladislav Šedivý - e-mail: vladsedivy@centrum.cz

Přibližně před 40 lety nabízel Horst Kuenzler ve svém ceníku semena Gymnocactus roseanus var. robustior s komentářem:
plants single and larger than type. Rare, 10 s. - 50 c.

Bohužel, jak bylo tehdy ještě zvykem, neuvedl žádné údaje o lokalitě.

Z výsevu vyšly rostliny, velmi podobné těm na obrázcích J. Menzela. Bohužel, už je nemám.


sbírka Vladislav Šedivý, foto Jan Král


 


04.12.2014
Stefan Danko - e-mail: danko@gecom.sk

V mojej zbierke mám jeden trs rastliny Acharagma roseanum a jednu samostatnú rastlinku, ale neviem či sú to nominotypické formy lebo nejaké iné formy / variety? Vie niekto poradiť?

 
sbírka a foto Stefan Danko


 


01.12.2014
Jürgen Menzel
Jan Říha - e-mail: riha.j@sendme.cz
Jan Mynář - e-mail: escobaria@atlas.cz

Acharagma roseanum var. / fa. robustior nomen nudum

Moje rostliny (J. Menzel) Acharagma roseanum var. / fa. robustior jsou vypěstovány ze semen, které jsem před mnoha lety dostal do Christy Roberts, Coolidge, AZ. Rostliny jsou velké a rostou jednotlivě, a po mnoha letech začínají stěží odnožovat. Semena produkují pouze vzácně a mají silnější a tmavší trny.

 

 
sbírka a foto Jürgen Menzel




Acharagma roseanum var. / fa. gigas nomen nudum

Rostlina na obrázku je původem od Boeckera (D), pochází odněkud severně od Saltilla, Mexiko. Je ještě větší než robustior, zůstává ale soliterní a svým oterněním je velmi podobná běžné A. roseanum. Barva květů je avšak opravdu rozdílná od běžné formy i od robustior.

 
sbírka a foto Jürgen Menzel




Acharagma roseanum subsp. rosaeliasiena nomen nudum

Jméno rosaeliasiena údajně pochází od Charlese Glasse. Od typové Acharagma roseanum se rostlina liší především mohutným tělem, dosahuje až 7 cm šířky a 15 cm výšky, což představuje 2-3 násobek rozměrů typu. Trny subsp. rosaeliasiana jsou přirozeně delší a měkčí. Květy se podobají svojí stavbou, ale velikostně se hodně liší. Výskyt taxonu je uváděn v okolí archeologické lokality El Chiflon / Plan de Ayala, Coahuila. Informace převzaty z článku J. Šnicera Escobaria roseana subsp. rosaeliasiana (n.n.?), I.N.Cact.cz, 3 (8), 2003.

 
foto Jaroslav Šnicer




Znáte někdo nebo máte někdo tyto rostliny?


Překlad a úprava:   Jan Mynar



Příspěvky k tomuto tématu zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .

Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .