Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc.


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony atd.>>> Rejstřík


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony:
Rostliny zakoupené pod nesprávnými jmény:

Poznáte-li nějaký taxon nebo víte-li k níže uvedeným jménům nějaké další informace, napište je prosím na adresu escobaria@atlas.cz .


Escobaria spec. Cowper 833
Máte nějaké informace o Escobaria spec. DC 833?


Poznámky:
Jiří Spurný (27.09.2016)

Zdravím Vás,
mám prosbu, nedávno jsem si pořídil 2 rostliny pod označením Escobaria sp. Cowper, ale podařilo se mi dohledat, že by se mělo jednat o Escobaria spec. DC 833 (Dog Canyon, Sacramento Mts.).
Chtěl bych Vás požádat, zdali máte o této eskobárce nějaké informace.
J. Spurný

 

Jan Mynář (28.09.2016) - e-mail: escobaria@altac.cz

Před časem jsem vysel semena s označením Escobaria spec. Cowper 833. Vyrostly mi rostliny, které jsem posléze na základě květů a plodů určil jako Escobaria runyonii, tzn. tedy E. emskoetteriana.


 

Gerhard Böhm (1.10.2016) - e-mail: Gerhard@boehm-bayern.de

Zmínka Dog Canyon, Sacramento Mts. ukazuje na Escobaria villardii. Dog Canyon v National Forest se rozprostírá nad Oliver Lee State Park jižně od Alamogordo. Zatímco v nižších polohách vápencových skal je velmi rozšířena Esc. tuberculosa, o něco výše, na přechodu do National Forest, ověřeně až do 1900 m roste Esc. villardii.

Překlad:   Jan Mynář

Hans Havel (5.10.2016) - e-mail: hahavel@aon.at

Obrázek ukazuje nějakou Escobaria emskoetteriana. Ta ale nemůže být z Dog Canyon, Otero County, USA.

V Dog Canyon jsem byl jen dvakrát a to jen přibližně 5 hodin. To není mnoho, také při relativně malém areálu. Nemohu tvrdit, že znám tento kaňon dobře.

Přesto pochybuji, že by tam někdy mohly být nalezeny nějaké rostliny .

Sacramento Mountains se zdvihá mírně se stoupajícími údolími bez podhůří přecházejícími mezi pohořími. Začátek kaňonů leží přibližně v 1350 m. Je to skalnaté řečiště. Jinak je tu u stezky, která se vine vedle řečiště a vystoupá po příkrém horském svahu. Ve spodní oblasti se vyskytují Escobaria tuberculosa, Echinocereus dasyacantha, Mammillaria grahamii/microcarpa (kulovitá forma), Epithelantha micromeris, Ecer. stramineus a nějaký zelená Echinocereus, podobný Echinocereus coccineus, jestli je to ssp.roseii, var. guerneyi nebo ještě něco jiného, to nemohu říct.

Okolo 1500 m rostou první rostliny Escobaria villardii, za to tu nejsou žádné prvně jmenované rostliny.

Mohlo by to být vysvětleno také geologickými poměry. Do výšky 1500 m jsou na svahu pískovcové-vápencové usazeniny, které potom náhle končí a dále je granit, časti také láva.

Escobaria emskoetteriana roste spíše na mírně skloněných plochách v nižších polohách. Tipoval bych, že roste nejvýše do 1000 m nad mořem. Nejbližší lokality k Dog Canyonu jsou na základě literatury v Val Verde Co. v Texasu. Tam jsem ji také osobně ve výšce cca 350 m nalezl. Jeden známý mi dal rostlinu, kterou měl údajně nalézt blízko Grand River/Rio Grande poblíž Lajitas. To by byl severozápadní výskyt a již 250 km dále než ostatní známé výskyty. Dog Canyon je ale odtud vzdálený 530 km a začíná v nadmořské výšce od 1350 m. To to všechno hovoří proti takovémuto výskytu.

Tedy pokud se v Mexiku nebo také v USA nevyskytuje stejné místopisné jméno několikrát, pak by se měl hledat nějaký jiný Dog Canynon.

Druhá možnost by byla: Na planině před Sacramento Mountains roste Coryphantha macromeris. Zde je to varieta runyonii, která sice roste na hranici mezi USA a Mexikem ve státech Tamaulipas a Starr County. Možná je toto jméno původcem tohoto zmatku.

Překlad:   Jan Mynář

Vladislav Šedivý (17.10.2016) - e-mail: vladsedivy@centrum.cz

Reaguju poněkud opožděně: podle mých informací představuje původní Cowperovo polní číslo DC 833 E. villardii. Potvrzuje to i údaj o místě nálezu - Dog Canyon. Stejnou rostlinu představuje i HK 308 v Kuenzlerových nabídkách z let 1968-72.

 

Jan Říha (4.11.2016) - e-mail: riha.j@sendme.cz

Je tam jedna zásadní chyba - E. villardii má plody zelenavé s průsvitnou tenkou slupkou. Je ze skupiny E. organensis. Psal jsem o tom v Kaktusy před mnoha lety, když jsem dostal velké množství rostlin, příbuzných a podobných z Nového Mexika. Dnes bohužel D. Cowper a D. Morrical nežijí. Tenhle komplex lze odlišit i tím, že roste na kyselých granitech, podstatně výš v horách, Sandia, Sacramento, San Andres Mts. - mám to zakresleno Morricalem v mapách, co mi poslal.

Proti tomu jak okruh E. sneedii, tak E. emskoetteriana pocházejí z vápenců a slepencových půd a mají plody zásadně jasně červené se silnější slupkou. Zařazení E. villardii, stejně jako E. organensis k E. sneedii není správné.

To co bylo před časem posláno (obr.) je nepochybně E. runyonii, nebo jak se správně jmenuje tahle skupina s plejádou jmen…

Spousta zásahů do této skupiny novomexických kaktusu, co provedl později A. Zimmerman, z University of New Mexico, Albuquerque, je sporných. Určitě o tom vědí více naši odborníci pracující v terénu v USA, např. Olda Fencl.

 

Jan Mynář (4.11.2016) - e-mail: escobaria@atlas.cz

Dle získaných informací lze konstatovat následující.

Escobaria spec. DC 833 Dog Canynon, Sacramento Mts je E. villardii a rostlina na obrázku není DC 833.

 Příspěvky zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .

Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .

 


ornament

© 2002-2016   Jan Mynar

Last modified November 4, 2016[ Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc. ]      [ Diskuse ]      [ HOME ]