Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc.


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony atd.>>> Rejstřík


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony:
Rostliny zakoupené pod nesprávnými jmény:

Poznáte-li nějaký taxon nebo víte-li k níže uvedeným jménům nějaké další informace, napište je prosím na adresu escobaria@atlas.cz .


Escobaria spec. - Barber Crossing (Guadalupe Mts.)
Co je toto za escobarii? Roste v pohoří Guadalupe.

Foto - Zdeněk Vaško

Poznámky:
Jan Mynář (25.01.2013) - e-mail: escobaria@atlas.cz

Zdeněk Vaško se ptá, co je toto za escobarii. Roste v pohoří Guadalupe Mts., přesně v Barber Crossing, Eddy Co., Nové Mexiko, USA (VZD 454).


 
Escobaria spec. - Barber Crossing, Guadalupe Mts., Eddy Co., Nové Mexiko, USA (VZD 454).

   
Escobaria spec. - Barber Crossing (VZD 454), sbírka Zdeňka Vaško.

 

Vladislav Šedivý (25.01.2013) - e-mail: vladsedivy@centrum.cz

Jestli mám správné informace, tak Barber Crossing leží v nadmořské výšce něco málo nad 1000 metrů; E. guadalupensis se vyskytuje alespoň ve dvojnásobné výšce. Květ taky nesedí - je malý stejně jako u E. sneedii. Podle mých úvah od stolu a od papírů jde o jednu z forem E. vivipara var. neomexicana, která by se v Guadalupe Mts. měla taky vyskytovat.

 

Vít Zavadil (25.01.2013) - e-mail: arnoviza@seznam.cz

Já jsem v USA bohužel nebyl, ale rostliny tohoto vzhledu včetně květu se u nás šíří pod jménem Esc. vivipara ssp. radiosa. Jsou částečně zimovzdorné, do loňské zimy jsem je pěstoval pod širým nebem, až teploty pod -20°C loňskou zimu je zničily.

 

Hans Havel (26.01.2013) - e-mail: hahavel@aon.at

Barber Crossing neznám, ale v Guadalupe Mts. jsem byl jsem vícekrát a běžně tam jsou u Pine Springs a Mc Kittrick Canyon v jižní části Guadalupe Mts., Culberson Co., Tx stejně tak v Carlsbad Cavern Nt. Park bíle otrněné vivipary se středovými trny s lehce hnědou špičkou. Tyto bílé vivipary se vyskytuji také podél US82 od Hope až k jihovýchodnímu výběžku Sacramento Mts. Všechny mají štíhlé zpravidla tmavě zbarvené okvětní lístky. Výšky jsou kolem 1200-1800 m.

Na severozápadní straně Sacramento Mts., v A Mountain u Las Cruces, v San Augustin Pass mezi Las Cruzes a Alamogordo, kde jsou v prostoru další stanoviště, rostliny vypadají již zcela jinak. Trny nejsou tak bílé nýbrž jen víc světlé okrajové trny a hnědě až červenohnědě zbarvené střední trny, okvětní lístky jsou kratší a ne tak štíhlé.

Jen nemůžu odpovědět na otázku, zda je toto Esc. vivipara var. neomexicana. Dosud totiž nevím, jestli popisované rostliny nejsou přechodné nebo hybridní formy s Esc. vivipara var. radiosa nebo jestli na obě formy pohlížet jako na Esc. vivipara var. neomexicana. Typovou lokalitu var. neomexicana jsem v literatuře nenalezl.

S počtem trnů se také nedojde k jednoznačnému výsledku. Mezi stanovišti i na stanovišti mezi více rozdílnými rostlinami existují různé (prolínající se) výsledky. Dobré zkušenosti jsem udělal s výškovými polohami stanovišť. Ty ukazují ještě nespíše příslušnost.

Ovšem informace mezi různými autory jsou rovněž velmi rozdílné.

Překlad   Jan Mynář;   originální text

Jaroslav Šnicer (27.01.2013) - e-mail: cult.tricka@seznam.cz

Jde rozhodně o viviparu. Na rozdíl od V. Šedivého si nejsem jistý tou neomexikanou. Zajímavé je, že jsou u Guadalupe Mts. většinou takto bílé. Pozorovali jsme je u Rattesnake Canyon. Z fotek Zdeňka Vaško to vypadá na podobný terén. Tipoval bych náběhy dole pod kopci. E. guadalupensis je z okruhu E. orcuttii a charakter otrnění je proto úplně jiný.

 

Hans Havel (28.01.2013) - e-mail: hahavel@aon.at

Doplnění mého příspěvku:

Není pro mne otázkou, o jakou rostlinu se jedná. Patří jednoznačně k Esc. vivipara, jen není jasné, jaká je to varieta.

Esc. guadalupensis roste na vrcholcích Guadalupe Mts. od cca. 2000 m, přesně tak jak správně řekl V. Šedivý.

Přikládám fotografii jedné Esc. guadalupensis, průměr květu kolem 20 mm.Escobaria guadalupensis--------------------------------------------------------------------------


Moje nejistota u všech Esc. vivipara je v přiřazení známé variety nebo v ohraničení variet.

E. Anderson / U. Eggli a autoři D. Hunt, N. Taylor a G. Charles vyřešili problém eliminováním všech variet. Jako výjimku oddělili Esc. alversonii a Esc. desertii od Esc. vivipara a ustanovili je jako samostatné druhy.

Teto vývoj (přístup) je jistě oprávněný, neboť nebylo uvedeno vymezení druhů skrze oddělení areálů výskytu a jistě existujících přechodových a hybridních forem.

Nicméně, je pro mě těžké si zvyknout na tuto hypotézu / stanovení.

Rostliny mají ale přes dlouhé vzdálenosti stejný vzhled a vlastnosti. Jestli je možné generativní rozmnožování mezi varietami, jsem však nikdy nevyzkoušel. Mám ale "čisté" rostliny z jednotlivých stanovišť, abych je mohl rozmnožovat.

Staré popisy jsou nepoužitelné vzhledem k tehdy neexistujícím údajům o oblasti výskytu a rozdílných stanovištích.

Snad by se měla o druhé části mého mailu udělat vlastní diskuse.

Překlad   Jan Mynář;   originální text

Jan Mynář (28.01.2013) - e-mail: escobaria@atlas.cz

Podle Zimmermanna (1985) se v oblasti Guadalupe Mts. vyskytuje E. vivipara var. neomexicana. E. vivipara var. radiosa se objevuje až v centrálním Texasu. Přechodové formy Zimmermann zaznamenal v jihozápadní části Texasu v Pecos Co., Brewster Co., Terrell Co. a Crockett Co., to znamená jižně od Guadalupe Mts.


 
převzato - Zimmermann (1985): Systematics of the genus Coryphantha (Cactaceae), PhD. thesis


Powell a Weedin (2004), resp. Powell et all (2008): Cacti of Texas. A Field Guide, uvádí, že se zde vyskytuje také pouze E. vivipara var. neomexicana. Taxony E. vivipara var. radiosa, resp. E. vivipara var. radiosa se vyskytují východně od popisované lokality.


 
převzato - Powell et all (2008): Cacti of Texas. A Field Guide


převzato - Powell et Weedin (2004): Cacti of the Trans-Pecos and Adjacent Areas

 

Jaroslav Šnicer (28.01.2013) - e-mail: cult.tricka@seznam.cz

Pravdou je, že u Stevena Bracka jsme podobné rostliny z Crocket Co. viděli jako var. radiosa .... přikláním se spíše k tomuto názoru ... posuzujeme-li geografii .... je nutné vzít v potaz, že vegetačně to navazuje na jižní oblasti a tudíž v tom nevidím problém.

 Příspěvky zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .

Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .

 


ornament

© 2002-2013   Jan Mynar

Last modified January 28, 2013[ Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc. ]      [ Diskuse ]      [ HOME ]