Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc.


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony atd.>>> Rejstřík


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony:
Rostliny zakoupené pod nesprávnými jmény:

Poznáte-li nějaký taxon nebo víte-li k níže uvedeným jménům nějaké další informace, napište je prosím na adresu escobaria@atlas.cz .


Neobesseya castetterii
Nevíte o jaký druh se jedná?

Poznámky:
Milan Hornát (29.10.2010) - e-mail: kaktusak@seznam.cz

Zdravím všechny milovníky eskobarií etc., v nabídce semen Klubu kaktusářů Dvůr Králové můj kamarád našel položku Neobesseya casteterii, internet nepomohl, sám jsem o tomto i jako velký milovník neobesseyí neslyšel, a proto se ptám vás, specialistů.

 

Jaroslav Šnicer (31.10.2010) - e-mail: cult.tricka@seznam.cz

Ahoj, bohužel jsem o ní ještě neslyšel.

 

Jiří Štembera (31.10.2010) - e-mail: jiri.stembera@cactus.cz

Rostlinu toho jména mám ve sbírce od poloviny devadesátých let, semena pocházela z nabídky pana Pavlíčka (Chrudimský kaktusář, někdy mezi 1992 a 1995?). Bohužel jsem rostliny velmi brzo dal ven, a tak mám do dnešních dnů jen jednu rostlinu, která sice je celoročně venku, ale přes zimu pod krytem, takže není vystavena dešťům a sněhu, což bylo příčinou redukce počtu rostlin. Bohužel jsem nenašel kvetoucí rostlinu, ale asi bude mít květ podobný N. missouriensis, vedu ji jako varietu (?), formu (?) N. missouriensis. Co mne k tomu vedlo dnes nedokážu říci, asi jsou květy hodně podobné. Rád se o rostlinách tohoto jména dozvím víc, takže děkuji za přesnější informace...


Neobesseya castetterii

 

Jan Říha (31.10.2010) - e-mail: riha.j@sendme.cz

Bude to nějakej šum, či omyl, s Castetterem, Morricalem, Schwerinovou, Zimmermanem aj. z jihu NM, jsem léta až do roku 2000, korespondoval, měl jsem od nich stovky importů, tohle druhové jméno nikdy nezaznělo, naopak Castetter byl spoluautorem řady taxonů z okruhu E. orcuttii. Ti lidé jsou už v domově důchodců, či po smrti - ale zkuste se někdo optat Stevena Bracka, od něj by to mohlo pocházet jako ´obchodní jméno´. Rozhodně nebylo validizováno, jak jste jistě zkoušeli, není ani na IPNI ani v KEW register. Nejspíš to bude zas nějaká "jarmilae".

Různá kuriózní či zkomolená jména, stejně jako množství polních čísel sběřačů jsou spíše jen obchodními triky, kaktusáři jsou dneska už jako Číňani, maj moc zboží a nevědí se ho zbavit a tak maj katalogy přeplněné různými "podkopcensis, ukopcensis, nakopcensis". Trochu se tak kaktusaření przní, škoda.

Když se podíváte do japonských katalogů, je tam Astrophytum asterias pod 15 jmény - ale každé je jiné - jsou to krásné kultivary, nádherné rostliny. Tady se úplně stejná kytka nabízí pod 15 čísly ze stejného místa v přírodě a vypadá taky úplně stejně, jen s tím kšeftujou různí sběrači a producenti...
a matou zákazníky...

Jinak to "jméno" v katalogu je napsáno špatně, mělo by mít dvojité tt a podle pravidel by mělo mít na konci jen jedno i.

 

Jaroslav Šnicer (31.10.2010) - e-mail: cult.tricka@seznam.cz

Ahoj, ta Jirkova rostlina má docela zajímavé otnění. Bude dobré to dál sledovat.

 

Jan Říha (31.10.2010) - e-mail: riha.j@sendme.cz

Aby ty missouriensisky neměly různé otrnění, vždyť rostou po celém Středozápadu US až po Kanadu, skoro všude, na prériích, na kopcích, v trávě, na kamení, v písku atd.

příspěvek zkrácen - jmyn

 Příspěvky zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .

Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .

 


ornament

© 2002-2011   Jan Mynar

Last modified January 2, 2011[ Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc. ]      [ Diskuse ]      [ HOME ]