Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc.


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony atd.>>> Rejstřík


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony:
Rostliny zakoupené pod nesprávnými jmény:

Poznáte-li nějaký taxon nebo víte-li k níže uvedeným jménům nějaké další informace, napište je prosím na adresu escobaria@atlas.cz .
Escobaria spec. El Alicante (= vivipara ?)
Nevíte o jakou viviparu by se mohlo jednat?

Foto - Zdenek Vaško

Poznámky:
Zdenek Vaško (14.09.2008) - e-mail: zdenek.vasko@atlas.cz

Nevíte o jakou viviparu by se mohlo jednat?

Květ mě dosti překvapil. Bohužel, letos vykvetla pouze jedna rostlina, takže nevím, jestli barva květu bude stejná i u ostatních rostlin. Více méně mě překvapila hlavně oblast, kde se rostlina vyskytuje. Je to hranice mexických států Coahuila a Chihuahua u El Alicante. Co se týče plodu a semen, bohužel si již neuvědomuji, jak vypadaly.
Vladislav Šedivý (14.09.2008) - e-mail: vladsedivy@centrum.cz

Nemůže to být Escobaria vivipara var. kaibabensis? Ale s takovým květem jsem se ještě nesetkal.
Jan Mynář (01.02.2009) - e-mail: escobaria@atlas.cz

Tak jsem se trochu díval na výskyt jednotlivých variet Escobaria vivipara a pokoušel jsem se je porovnávat s rostlinou na fotografii. Ale musím říct, že jsem pohořel. Vedle vlastního květu mne trochu zaráží jeho postavení, které je na eskobarie tohoto okruhu dost vzdálené od temene rostliny. Ten květ mi trochu připomíná květ Esc. tuberculosa, ale jak jsem se zatím zběžně podíval na stonek a trny, tak si taky myslím, že by rostlina mohla patřit do okruhu Escobaria vivipara.

Pátral jsem rovněž trochu v literatuře a uvádím několik postřehů z Zimmermana (1985).

V Texasu, z druhé strany oblasti Chihuahua/Coahuila se vyskytuje var. neomexicana. Výskyt je uváděn v Texasu (USA), ale zároveň i v mexických státech Chihuahua a Coahuila. Avšak v Coahuile jsem našel zmínku pouze o lokalitě poblíž Cuatrocienegas, kde by se měla vyskytovat na sádrovcích. Problémem ale je, že se jedná o lokalitu, která je poměrně na jih od zmiňovaného stanoviště u El Alicante. Rovněž při srovnání otrnění, jsou patrné výraznější rozdíly. O květu ani nemluvě.

Další varieta, která se vyskytuje v Texasu je radiosa. Ta však má zcela odlišný květ i otrnění.

Také jsem se díval na var. kaibabensis a její areál výskytu. Ale ani ta mi nepřipadá nějak výrazně podobná. Navíc uváděné lokality jsou vzdáleny příliš daleko, až ve státě Arizona.

Obávám se proto, že budeme muset pátrat dál a počkat, jestli plody a případně semena neřeknou víc. Může se také stát, že ostatní rostliny vykvetou normálně a u této rostliny se bude jednat pouze o anomálii nebo to bude hybrid.
Vladimír Bureš (02.02.2009) - e-mail: bures.kakt@seznam.cz

Já bych z barvy květu nebyl tak znepokojený. Posílám dvě fotografie vivipar z botanické zahrady v Zurichu.


Escobaria vivipara - červený květ
 
Escobaria vivipara "albiflora"
Jaroslav Šnicer (02.02.2009) - e-mail: cult.tricka@seznam.cz

Podle mě je to Escobaria varicolor. Ta má myslím dvě formy a toto já považuji za starou "giganteu". Vivipara to ale rozhodně není. Tím jsem si jistý.
Hans Havel (02.02.2009) - e-mail: hahavel@aon.at

Myslím, že tato rostlina je Esc. tuberculosa. Postranní květy jsou kvůli např. šoku z přemístění rostliny v tomto roce atypické a v příštím roce rostlina pokvete již normálně z temene. Doufejme, že uvidíme příští květy. Nemyslím, že je to vivipara. Např. v oblasti Big Bend nemáme žádné vivipary, nejblíže jsou 300 km severně u Fort Davies, TX. Údajný výskyt taxonu vivipara u Cuatro Cienegas by byl cca 200 km jihovýchodně, ale dříve než budu věřit v existenci té rostliny, chtěl bych zde vidět květ.
Jan Mynář (10.01.2013) - e-mail: escobaria@atlas.cz

Z. Vaško zaslal fotografie z lokality. Na základě těchto fotografií se domnívám, že se jedná o Escobaria tuberculosa, konkrétně subsp. varicolor. Blizna je bělavá, plod červený, semena předpokládám hnědá = rostlina ze sekce Escobaria. Stonek je vejčitý, neodnožující, květ velký a bělavý = subsp. varicolor.
Rovněž souhlasím s p. Havlem, že postranní květy mohou být pouze anomálie, která se v dalších letech neprojeví.

 


Příspěvky zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .

Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .

 


ornament

© 2002-2013   Jan Mynar

Last modified January 10, 2013[ Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc. ]      [ Diskuse ]      [ HOME ]