Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc.


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony atd.Poznáte-li nějaký taxon nebo víte-li k níže uvedeným jménům nějaké další informace, napište je prosím na adresu escobaria@atlas.cz .

>>> Rejstřík


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony:
Rostliny zakoupené pod nesprávnými jmény:

Poznáte-li nějaký taxon nebo víte-li k níže uvedeným jménům nějaké další informace, napište je prosím na adresu escobaria@atlas.cz .

Rostliny zakoupené pod nesprávnými jmény:


Escobaria - Acharagma spec. (Monterrey, NL)
Jaká je to rostlina ?

Foto a sbírka - kaktusář z USA

Poznámky:
Armin Pötschke (08.11.2006) - e-mail: armins.escobarien@web.de

Ahoj,
jeden známý kaktusář z USA napsal následující:

"Máte ponětí, co by to mohlo být za Escobarii? Viděl jsem ji severozápadně od Monterrey, NL a téměř celá naše skupina ji nejprve považovala za Acharagma roseanum. Ale ta to není. Květ jsem bohužel ještě neviděl. Potvrzuje to také obrázek semen (vlevo Escobaria, vpravo Acharagma)."

   
Hans Havel (22.11.2006) - e-mail: hahavel@aon.at

Před čtyřmi lety jsem koupil dva semenáčky Esc. runyonii, Val Verde County, Texas, které vypadají jako tyto rostliny (viz výše).

 


Pěstuji je jen několik let a mohl jsem pozorovat následující:

rostlina je větší a silnější ( 9 cm vysoká, 5 cm silná) a neodnožuje ,

otrnění je podobné jako u Esc. emskoetteriana, (nebo rostlin, které vlastním pod Esc. emskoetteriana) ve vzhledu a počtu obdobné jako okrajové trny ,

středové trny jsou ale zcela bílo-žluté. U všech mých 8 rostlin Esc. emskoetteriana. Rostliny od různých prodejců mají špičku středových trnů hnědou nebo žlutou, ale žádná nemá dlouhé vlasovité okrajové trny jako rostlina ukázaná na fotografii a rostliny z Val Verde Co. ,

květ je pro laiky stejný jako u Esc. emskoetteriana ,

 


plod je skoro kulovitý jako u Esc. emskoetteriana ale v barvě a vzhledu stejný ,

semeno je světle hnědé, (bohužel jsem nestihl udělat obrázek).

Tento rok v létě jsem dostal od jednoho sběratele odnož rostliny jejíž semena sbíral před časem severně od Monterrey na Mex 85, několik málo kilometrů nad La Gloria na svahu silnice. Ačkoliv je semenáček starší jak 10 let, není o nic méně bílý a rostlina měla pouze dvě odnože. Vzhledově je jako můj semenáček od Val Verde Co.

Překlad:   Jan Mynář

Jürgen Menzel (09.01.2011) - e-mail: jrblmenzel@sbcglobal.net

Mezitím mám od této rostliny, kterou jsem ostatně nalezl u rostliny Gymnocactus saueri ssp. septentrionalis, fotografii květů a potomstvo. Jednoznačně je to nějaká Escobarie a já se přikláním k tomu, že se jedná o E. chaffeyi. Bonatz nalezl něco podobného.
Může prosím někdo z expertů mou identifikaci potvrdit nebo opravit?

Překlad:   Jan Mynář

Hans Havel (14.01.2011) - e-mail: hahavel@aon.at

Bylo uvedeno, že je tu také stanoviště rostliny Turbinicarpus sauerii ssp. septentrionalis. Je třeba upozornit, že oblast v Nuevo Leon je uvažována cca 20 km severně od Monterey. Turbinicarpus byl uváděn v nadmořské výšce okolo 760 m.

Oblast výskytu taxonu Escobaria emskoetteriana se rozprostírá od Huasteca Canon až do USA, Texas. Nemohu bohužel ještě spolehlivě ze svých zkušeností upřesnit, jestli se vyskatujie ještě dále na jih. Rostlina se vyskytuje ve výškách cca 250 - 1200 m.

E. emskoetteriana má otrnění od bílé, přes žlutou po hnědavou barvu, s i bez tmavě zbarvené špičky středového trnu. Znakem taxonu emskoetteriana je, že se u starších rostlin vytváří vlasovité trny.

Escobaria chaffeyi se rozprostírá na velké ploše od Real de Catorce (SLP), jako mě známé nejjižnější místo nálezu, po Emory Peak v oblasti Big Bendu, Brewster Co., Texas, jako nejsevernější místo nálezu. Známá místa nálezů jsou okolo 2000 m a výše. Jen spec. Bustamante, NL by se musel vyskytovat na níže položeném území, neboť tam tak vysoké hory nejsou. Ale neznám nikoho, kdo tam nějaké nalezl. Také Steven Brack, který prodává tyto rostliny pod označením MG372.5, říká, že semena dostal před mnoha lety bez bližšího upřesnění stanoviště. Osoba nebyla uvedena.

Vzhled, barva květů, dodatečně podle trnů a také předpokládané nadmořské výšce stanoviště, hovoří pro to, že se jedná o taxon Escobaria emskoetteriana.

U E. emskoetteriana se vyskytují pestíky od žluté po zelenou. Tyčinky jsou červenavé. U E. chaffeyi se vyskytují tyčinky žluté až červenavé.

Definitivní určení může být učiněno teprve po důkladném prozkoumání květu a semen.

Překlad:   Jan Mynář

Jaroslav Šnicer (18.01.2011) - e-mail: cult.tricka@seznam.cz

to se mi nezdá (E. chaffeyi, pozn. JMYN)....ale teoreticky to možné je....rostou spolu v areálu.... znám jí od Higueras na hranicích NL/Coah......jen by to chtělo vidět fotografie mladých nebo alespoň více rostlin....v terénu....od El Salitre, kde Menzel sbíral chaffeyi neznám....může tam ale být...ve vyšších partiích nejspíš....emskoeteriana ale umí být velmi variabilní, dával bych si pozor na ukvapené závěry.... v terénu to jde určit snáze, než takto podle jediného snímku..

 

Jürgen Menzel (22.01.2011) - e-mail: jrblmenzel@sbcglobal.net

Díky za Vaše návrhy, které poukazují na E. emskoetteriana.
Zde ještě přikládám dva obrázky mladých rostlin ze semen (viz můj od Armina vložený obrázek semen), která jsem nasbíral na stanovišti (v obou případech vlevo na obrázku) a ze semen od Bonatze, která nazývá spec. Hidalgo (na obrázcích vpravo).

 

Překlad:   Jan Mynář

Jan Mynář (22.01.2011) - e-mail: escobaria@atlas.cz

Podle plodu u Escobaria spec. Hidalgo (viz foto od J. Menzela) se jedná o E. emskoetteriana. Zde přikládám ještě pro porovnání obrázky plodů E. emskoetteriana a E. chaffeyi.
 
E. emskoetteriana (runyonii)
 
E. emskoetteriana (muehlbaueriana)
 
E. chaffeyi

 Příspěvky zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .

Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .

 


ornament

© 2002-2011   Jan Mynar

Last modified January 22, 2011[ Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc. ]      [ Diskuse ]      [ HOME ]