Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc.


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony atd.>>> Rejstřík


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony:

Poznáte-li nějaký taxon nebo víte-li k níže uvedeným jménům nějaké další informace, napište je prosím na adresu escobaria@atlas.cz .


Escobaria tuberculosa var. polonica
Rostlina šířená také jako Escobaria tuberculata polonia Ampara.

Foto - Jaroslav Šnicer (?)

Poznámky:
Vladislav Šedivý (17.5.2004)

Mohlo by jít o rostlinu objevenou Šnicerem a Matuszowským (proto polonica ?). Jedná se o výrazně červenokvětou rostlinu, která by měla pocházet od El Amparo, nedaleko Viesca v Mexiku. Údajně okolo ní chodilo spousta lidí, kteří ty rostliny neuznali za hodna pohledu, protože když to nekvetlo, tak to byla jedna z anonymních rostlin Escobaria strobiliformis. Výše jmenovaným pánům se poštěstilo, že to viděli v květu.
Jaroslav Šnicer (9.1.2006)

Tato rostlinka už mohla být asi platně popsána dříve, ale obávám se, že není dostatečně prozkoumáno její chování na dalších lokalitách. Že se od tuberculosa liší a to celkem výrazně, to považuji za důkaz její samostatnosti na úrovni poddruhu. Kvete přes den, zatímco nedaleká pravá tuberculosa ze Sierra Zavaleta je rostlinou "zapadajícího slunce". Velmi snadno lze rozeznat semenáčky. Trochu váhám, mám-li potvrdit sytost květů. Zdá se totiž, že na dalších lokalitách (v tuto chvíli jich mám cca. 5-6) se vyskytují i světle kvetoucí formy. Stavba květu je ale jednotná a jiná než u pravé tuberculosy. Z některých snímků skoro ani nepoznáte, zda se jedná o neolloydii, nebo o eskobárii. Dokud jsem tehdy nenašel plod a neviděl semena, domníval jsem se, že je to snad mezirodový hybrid. Dnes, když znám oblast i eskobárky okolo Viesca trochu lépe, si myslím, že jde o novou rostlinu. S Vladislavem Šedivým jsem chtěl a pořád ještě chci zkonzultovat, zda se v historii touto rostlinou již někdo nezabýval. Nerad bych systém zatěžoval novými jmény jen tak pro nic za nic.
Bannwarth Helmut (25.7.2006)

Ahoj, jen mi také vykvetla moje Escobaria strobiliformis (Viesca, Coahuila), kterou jsem obdržel v roce 1985. Vypadá také přesně tak, jako nedávno zveřejněné importy.

Jaroslav Šnicer (31.7.2006)

Ahoj, situace kolem "poloniky" je pořád ještě nedostatečně zmapována. Existují světle i tmavě kvetoucí formy a areál se protahuje směrem na západ do Duranga. Toto je třeba řádně prozkoumat (máme asi 9 lokalit) a teprve pak popisovat. Pracujeme na tom a budeme rádi za jakékoliv informace z terénu i kultury.
Jaroslav Šnicer (4.10.2009)

Zde přikládám fotku E. zilziana, která roste s E. tuberculosa subsp. polonica nomen provisorum.


Escobaria zilziana, El Amparo, Sierra de Parras


Další Escobaria tuberculosa subsp. polonica nomen provisorum od El Amparo na porovnání.


Escobaria tuberculosa subsp. polonica nomen provisorum, El Amparo
Jan Říha (2.11.2009)

Nejsou oba obrázky E. strobiliformis ?
Hans Havel (2.11.2009)

Měl bych dotaz k vyobrazení květů u Esc. polonica a take u Esc. grata. Na mnoha obrázcích jsou barvy tak nepřirozeně červené. Byly tyto vyobrazení upravené na počítači a barvy zvýrazněny ???
Jan Mynář (21.11.2009)

Barvy na fotografiích na stránkách www.escobaria.cz jsem neupravoval. Předpokládám, že se barvy blíží skutečnosti. Nebo se mýlím?
Grzegorz Matuszewski (22.11.2009)

Na stanovišti jsme byli v roce 2002 a všichni jsme byli přesvědčeni, že je to eskobarka. Opravdu čevenokvětá.
Dnes, dokud nebudu podruhé u Ampara, nejsem na 100% přesvědčený, jestli se jedná o zástupce rodu Escobaria nebo Neolloydia. Doufám, že jsme se nedopustili omylu. Květy jsou velké jako u Neolloydia, ale mají jiný tvar. Někde byly na rostlinách i plody - typické pro eskobarie, červené. Nepamatuji ale, jestli byly také na kvetoucích. Takže, všechno je možné.

Pavel Pavlíček (23.11.2009)

Dobrou barvu květů E. grata hledejte v Atlase 2002.
Jan Mynář (25.07.2011)

Nevzpomenete si, jsou vnější okvětní lístky obrvené?
Jan Říha (28.07.2011) - e-mail: riha.j@sendme.cz

Rody Escobaria a Neolloydia lze odlišit velmi snadno. Ten první má obrvené květní lístky (vnější) a testu semene s jamkami (testa foveolata), plody většinou ve zralosti elongující, masité a červené, ten druhý rod má květní lístky celokrajné, testa s buněčnými vnějšími hrbolky (testa verrucosa) a plody papírovitě vysychající, bez elongace. Je to dost zásadní rozdíl daný dlouhým vývojem. Jestližepak existuje něco mezi tím ??? pak by to bylo hodně zajímavé.

Neolloydia je spíš Turbinicarpus / Gymnocactus, naproti tomu Escobaria je spíš k Mammillaria - a to i po stránce DNA.

 

Grzegorz Matuszewski (28.07.2011) - e-mail: grzegorz.f.m@neostrada.pl

Z nevelké porce semen mi na živu zůstal jen jeden semenáček. Právě rozkvetl - bohužel typickým květem pro Esc. tuberculata.
Nyní již vím, že ty na vzhled identické rostliny patřily ke dvoum druhům.

Překlad:   Jan Mynář

Jaroslav Šnicer (28.07.2011) - e-mail: cult.tricka@seznam.cz

...já jsem si jistý, že šlo o escobárku. To není Neolloydia. Mám to na více diácích včetně detailů. Pamatuji si to velmi dobře.

 

Grzegorz Matuszewski (31.07.2011) - e-mail: grzegorz.f.m@neostrada.pl

Tak nezbude nic, než se podívat na další cestě.

Úprava:   Jan Mynář

Rudolf Moulis (13.11.2012) - e-mail: rmoulis@email.cz

Zasílám fota subsp. polonica nomen provisorum. Rostlinu mám od Mirka Bureše, který si již přesně nepamatuje její původ, údajně ji získal z klubu Escobaria. Letos jsem od Šnicera (fy. gerardo.cz) zakoupil zcela identické semenáčky s mojí rostlinou a uvedenou lokalitou El Amparo. Barva květu na foto je odpovídající skutečnosti, není nijak počítačově upravována. Na detailnějším snímku je zcela patrné obrvení vnějších okvětních lístků.

 


 

Jan Mynář (4.12.2012) - e-mail: escobaria@atlas.cz

Další jméno, které je používáno pro diskutovaný taxon, je Escobaria strobiliformis subsp. villarealensis nomen provisorum (viz gerardo.cz).

 Příspěvky zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .

Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .

 


ornament

© 2002-2012   Jan Mynar

Last modified December 4, 2012[ Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc. ]      [ Diskuse ]      [ HOME ]