Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc.


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony atd.>>> Rejstřík


Neznámá ceníková jména, nomen nudum, nomen prov., nepopsané taxony:

Poznáte-li nějaký taxon nebo víte-li k níže uvedeným jménům nějaké další informace, napište je prosím na adresu escobaria@atlas.cz .


Escobaria spec. Alamos de Pena                
Před časem jsem koupil rostlinu pod jménem Escobaria spec. Alamos de Pena.
Nemá někdo k této rostlině další doplňující údaje ?

Foto a sbírka - Jürgen Hofmann

Poznámky:
Jürgen Hofmann (27.5.2006) - e-mail: hofmann-email@arcor.de

Před časem jsem koupil rostlinu pod jménem Escobaria spec. Alamos de Pena. Tato rostlina mi nyní poprvé vykvetla a podle vzhledu jsem ji zařadil do okruhu Esc. chaffeyi. Bohužel k rostlině nemám další informace. Označení "Alamos de Pena" se vztahuje k místu původu - stejnému jménu mezi Ciudad Juarez a Chihuahua ve státu Chihuahua.
Nemá někdo k této rostlině další doplňující údaje ? Byl bych velmi potěšen.
Peter Mokrý (29.5.2006) - e-mail: pmokry@chello.sk

Ja žial nemám, možno scestovanejší a s väčšími zbierkami, ale vždy ma vedia dostat do excitovaného stavu fotky kvitnúcich rastlín Esc. chaffeyi, tie moje sú s kvetmi natolko drobnými a hnedastými, že niekedy sa mi nechce uverit, že je to Esc. chaffeyi. Presne včera som ich znásilnoval za účelom opelenia kedže ostne to ináč nedovolia, dúfam, ze medzi nami nie je psychiater. Aj teraz som si zúrivo obzeral túto fotku zo vzdialenosti asi 10 metrov (závist, závist, závist...), potom som si otvoril Kaktusy 86, str. 26 predstavil si hnedastú farbu a predýchal to, mozno to čo som minulého roku vysial naruší moju dlhoročnú šablónu.
Prajem k nej vela úspechov, bude pekná. Len tvrdo na nu, nesetrit, milujú to.
Jaroslav Šnicer (1.6.2006) - e-mail: cult.tricka@seznam.cz

Geograficky to možné je. V popisované oblasti jsou druhy známé i z oblasti Big Bendu. Habituelně to vypadá také reálně, i když to asi lépe zhodnotí Vláďa Šedivý. Vypadá trochu "macatě"?! Podobné jsem sbíral v Sierra Australia, severovýchodně od Torrónu. Právě mě kvetou, ale mají tmavší květ v hnědých tónech.
Vladislav Šedivý (2.6.2006) - e-mail: vladsedivy@centrum.cz

Esc. spec. Alamos de Pena je velmi zajímavé téma, jsem moc rád, že se rostlina objevila. Předpokládám, že pochází z místa na spojnici mezi Ricardo Flores Magon a Villa Ahumada (cca 30°21´/106°44´), jinde v Chihuahua jsem toto jméno nenašel. Pokud tedy tento zeměpisný údaj přijmeme, domnívám se, že jde o rostlinu z komplexu Esc. orcuttii. Podle mých informací se v této oblasti vyskytují dvě nepopsané formy z tohoto okruhu
- ta jedna je známa pod číslem HK 381 a vyskytuje se i jinde v Chihuahua
- druhá, a to je myslím právě rostlina pana Hofmanna, je prakticky neznámá. V tisku na ni upozornil v roce 1994 G.Unger ("Eine neue Escobaria aus dem nördlichen Chihuahua?", KauS 45(8): 170-171), sběr se vyskytuje pod číslem PG 330. Tyto rostliny byly podle ústního sdělení nalezeny severně od Ricardo Flores Magon (tady by stálo za to, kdyby p. Hofmann znal zdroj, odkud rostliny pocházejí, mohl by být tentýž).
Obě formy se od typických rostlin okruhu liší červeným plodem obdobně jako některé populace Esc. albicolumnaria; doufám, že p.Hofmann nemá jen jednu rostlinu a že by mohl moje spekulace potvrdit opylením.

V okolí Ricardo Flores Magon byli i naši cestovatelé, kteří se s nalezenými rostlinami snažili taky nějak vyrovnat:
MK 165.472 jako Esc. chaffeyi - jižně od Ricardo Flores Magon
MK 166.474 jako Esc. spec.
(s Milošem Kaplanem jsem o těchto položkách kdysi mluvil, bohužel si nic moc nepamatoval)
M.Halfar 392 - jako Esc. variicolor - Ricardo Flores Magon
M.Zachar 1379 - jako Esc. dasyacantha - Ricardo Flores Magon

Fascinující (alespoň pro mně) přítomnost těchto a možná i dalších forem Esc. orcuttii v málo prozkoumané Chihuahua potvrzuje také polní číslo SB 1969 ze Santa Eulalia.
Miloš Krejzlík (9.6.2006) - e-mail: milos.krejzlik@tescosw.cz

Zdravím vás všechny, připojuji se se svou trochou do mlýna a navazuji na Láďu Šedivého. V roce 2000 výprava Kaplan, Šnicer, Myšák, Bohata, Krejzlík senior a Krejzlík junior navštívila oblast v okolí Flores Magon v Chihuahua.

Na nalezišti severně! od Flores Magon směr Villa Ahumada (silnice 10 km 38) u osady Buenos Aires jsme nalezli kytku z okruhu Esc. orcuttii, sběrová čísla Kaplan MK 165.472 resp. moje MKR 267. Vzhledem k tomu, že Alamos de Peňa leží asi 20 km severněji, jedná se pravděpodobně o tutéž kytku. Mám tyto rostliny ve sbírce a velmi se podobají uvedeným z fotografií. Letos poprvé (nyní) nasadily dvě z nich na květ a podle nerozvitých květů na aktivnější z nich je barva nahnědle růžová s tmavším proužkem. Pokud se sejdou, jistě budou ke sběru větší, hnědá semena v červených plodech.

Východně od Flores Magon směr El Sueco (silnice 10 km 51) jsme na nalezli další kytku z okruhu Esc. orcuttii, sběrová čísla Kaplan MK 166.474 resp. moje MKR 266. Potomky ze sbíraných semen mám rovněž ve sbírce. Kytky zatím nekvetly a ani na nalezišti jsme květy neviděli. Rozdíl proti první kytce je v uspořádání trnů. Tato je "rozčepýřenější", trny více odstávají od těla.

Až kytky pokvetou, nafotím je a dám do pošty.
Miloš Krejzlík (12.6.2006) - e-mail: milos.krejzlik@tescosw.cz

Ahoj, o víkendu jsem nafotil Esc. orcuttii MKR 267 od Buenos Aires. Zdraví Miloš Krejzlík.

       
Hans Havel (17.7.2006) - e-mail: hahavel@aon.at

Se zájmem jsem si přečetl zprávu o PG 330. Mám jeden květuschopný semenáček PG 330 a chtěl bych pro informaci zaslat soubor obrázků.           


Zájem bych měl také o obrázky v diskusi vyjmenovaných rostlin

    Halfar 392
    HK 381
    MK 165.472
    MK 166.474
    MKR 266
    Zachar 1379

snad by mohl někdo tyto obrázky ukázat.
Mám digitalizovanou mapu 1:250 000 zmiňované oblasti od INEGI, ale nemohu na ní najít Buenos Aires, a udání silnice 10 směr Ahumada s údajem cca 20 km mi není jasný, snad by mi tady mohl p. Krejzlík pomoci.
Jan Mynář (22.6.2008) - e-mail: escobaria@atlas.cz

Při listování svým archívem fotografií jsem našel fotografii rostliny s polním číslem MZ 1379, která byla zmíněna v této diskusi.


Rostlina pochází údajně z okolí Ricardo Flores Magon, Chihuahua; semena černá, ledvinovitá, plod červený.


Květ prozrazuje, že se opravdu jedná o jinou rostlinu, jak uvádí V. Šedivý (2.6.2006). Nazelenalá barva bliznových laloků řadí tento taxon do sekce Neobesseya. Diskutovaná rostlina má na rozdíl od toho barvu bliznových laloků bělavou, což v kombinaci s celkovým vzhledem prozrazuje její příbuznost s taxony skupiny Esc. sneedii, konkrétně, jak už bylo řečeno, s Esc. sneedii subsp. orcuttii (sekce Escobaria). Malým problémem jsou sice červené plody, ale např. u Esc. sneedii subsp. albicolumnaria byly u některých populací zaznamenány červené plody namísto běžných zelených (viz např. Powell et Weedin, Cacti of the Trans-Pecos and Adjacent Areas, 2004).

Pod označením Esc. spec. MZ 1379 se dle mého názoru skrývá rostlina Esc. chaffeyi nebo Esc. dasyacantha. Z jedné fotografie si ale netroufám určit jaká.
Jan Mynář (1.2.2008) - e-mail: escobaria@atlas.cz

Př. Milan Zachar určil rostlinu MZ 1379 jako Escobaria dasyacantha.


Příspěvky zasílejte prosím na escobaria@atlas.cz .

Formulář pro založení nové diskusní stránky - nová diskuse .

 


ornament

© 2002-2009   Jan Mynar

Last modified February 1, 2009[ Diskuse - záhadné a neznámé Escobarie etc. ]      [ Diskuse ]      [ HOME ]